Ana sayfa Sektörden Samsung’da Alarm Verildi, Firma Küçülme Kararı Aldı

Samsung’da Alarm Verildi, Firma Küçülme Kararı Aldı

PAYLAŞ

Sürü halinde telefon imal eden, hemen her fiyat segmentinde en az bir modeli olan Samsung, Android üretim bölümünü küçültme kararı aldı. Firmanın satış rakamları 2014 yılı itibariyle ilk kez düşüşe geçti. Apple tarafından yaşanan benzer bir durumu yaşayan Samsung, yürüttüğü büyük üretim ve tedarik operasyonunda kar oranını kaybetmeye başladı.

Uzak doğulu üreticilerin akıllı telefon pazarına girmesiyle satışlarında düşüş yaşayan firma, uygun fiyatlı bazı modelleri rafa kaldırma kararı aldı. Samsung Galaxy Mega, Ace, Grand ve Core gibi modeller artık üretilmeyecek. Kar marjı daha yüksek ürün gruplarına yönelmek isteyen firma %33’lük bir küçülmeye gidiyor.

samsung-ucuz-modeller

Samsung‘un artık uygun fiyatlı telefonları üretmeyeceği gibi bir karar yok ancak model çeşidini 3’te 1 oranında küçültme kararı söz konusu. Yani artık Samsung’dan daha az model göreceğiz ve gördüğümüz modellerin çoğu aynı teknik donanıma sahip olacak. Çözüm ortaklarından maliyetlerin %30 azaltırmasını talep eden Samsung, Nokia ve BlackBerry örneklerinde olduğu gibi ürün gamını küçültmeye başlıyor. Firma tabii ki artık yerine oturmuş serilere dokunmayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.