Ana sayfa Editörden iPhone Şifresini Kıramayan FBI Oku ve Öğren! iPhone Kilidini Kırdık!

iPhone Şifresini Kıramayan FBI Oku ve Öğren! iPhone Kilidini Kırdık!

PAYLAŞ

Uzun zamandır teknoloji gündemlerini meşgul eden ve bir teröriste ait olduğu bilinen akıll telefon : iPhone Şifresini Kıramayan FBI! Bu Haberi Oku ve Öğren!

Yaklaşık bir aydır teknoloji gündemlerinde Apple ve FBI arasındaki sorun yer alıyordu. FBI, bir terörist’e ait olduğu bilinen iPhone 5c cihazını kırması için Apple’dan yardım istemiş, ancak Apple bu yardım isteğine rest çekerek, bu tartışmayı başlatmıştı. Apple ile Amerikanın üst düzey güvenlik birimi FBI arasındaki bu sıkıntı, sadece teknoloji gündemlerine değil, Amerikanın siyaset ve politika gündeminde de yer aldı. Aynı zamanda bir çok ünlü firmanın bulunduğu Silikon Vadisi de ikiye bölündü. Kimileri, şirket politikasına sağdık kaldığı için Apple’ı savunurken, kimileri ise FBI’a karşı gelmesinden dolayı FBI’yı savundu. Apple’ın kullanıcıların güvenliği için, politikasından vazgeçmeyerek FBI’ya destek vermemesi, sosyal medyanın gündeminde de geniş bir yankı uyandırdı.

Tüm bunların yanı sıra, herşey bir oyun muydu acaba?  FBI gerçekten de bu kadar kötü bir birim mi diye düşünmeden de edemedik. Lakin, Apple’ın yeni nesil cihazlarındaki yazılımlarında bile “Siri” ile birlikte ortaya çıkan güvenlik açıkları var. SloFlo isimli bir

İlk olarak yapmamız gereken işlem, iPhone cihazımızın kilidini açmadan önce cihazın orta tuşuna basılı tutmak. Böylelikle siri ekranı gelecek. Siri ekranı geldikten sonra da siri’ye saat kaç sorusunu yönelteceğiz. Daha sonrasında siri bize bulunduğumuz konumun saatini verecek ve bu saate tıkladığımız’da da saatlere gitmiş olacağız.

foto1Saatlere gittik, yapmamız gereken bir diğer işlem ise, yeni saat eklemek. Sağ üst köşede bulunan + işaretine tıklayarak, yeni bir saat ekleyeceğiz. Ancak var olmayan bir ülke, bölge adı giriyoruz. Örneğin teknovi yazdık.

adım2

Bu yazdığımız yazıya 2 kere tıklarsak, paylaş butonu gelecek. Mesaj ile paylaş seçeneğini seçip, mesajlar ekranına geçiyoruz. Burada alıcı kısmına bir numara sallıyoruz yada var olan bir isim seçip numarayı yeni kişi olarak kayıt et diyoruz. Bu işlemden sonra ise, fotoğraf ekle kısmından fotoğraf arşivinin açılmasını sağlıyoruz. Böylelikle iPhone’un modeli ne olursa olsun ufak hamlelerle bir nevi iPhone’un tüm içeriğine kolayca ulaşabiliyoruz.

adım3

Son olarak saatlerden, bu şekilde fotoğraflara kadar giriş yapabildik. FBI bunu neden düşünemedi bilemeyiz. Ancak, Apple’ın kişisel asistanı siriyi kullanarak bu şekilde bir çok kombinasyon mümkün. Belki de bu bile Apple’ın viral reklamı olabilir. Gelecek güncellemeler ile beraber güvenliğe bu şekilde önem veriyoruz diyerek karşımıza çıkarsa şaşmayın.

Bir çok kullanıcı Paylaş butonunun çıkmadığını söylemiş ancak iPhone 5, iPhone 4s ve iPhone 6’larda deneme yaptığımda paylaş butonunun çıktığını görebiliyorum. Başlıkta da tavrımızı net bir şekilde belli ettik. iPhone Şifresini Kıramayan FBI! İşte 5 Adımda iPhone Şifresini Kırmak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.