Ana sayfa Sektörden Sony Bilgisayar Sektöründen Çekiliyor!

Sony Bilgisayar Sektöründen Çekiliyor!

PAYLAŞ

Japon elektronik devi Sony’den şok edici bir karar açıklandı. Mali raporların açıklandı şu günlerde Sony, Vaio markasıyla birlikte bilgisayar üretiminden çekileceğini ve Sony’nin bilgisayar bölümünü başka bir firmaya satacağını duyurdu.

Windows işletim sistemli bilgisayarlar arasnda prestijli bir yere sahip olan Sony Vaio’nun satılmasının temel sebebi değişen kullanıcı alışkanlıklarıyla birlikte bilgisayar sektörünün artık küçülmeye başlaması. Mobil cihazların popülerliğini giderek arttırdığı şu günlerde Sony’den gelen açıklama sevenlerini üzdü ancak ticari açıdan bakıldığında mantıklı bir karar olduğu söylenebilir.

Japan Industrial Partners tarafından satın alınacak olan Sony Vaio için görüşmelerin devam ettiğini ve anlaşmanın Temmuz ayında tamamlanacağı bilgisi paylaşıldı. Satış rakamı ile ilgili bir bilgi henüz basına yansımadı. Anlaşmayla birlikte Sony’nin 250-300 çalışanı transfer edilecek ancak üretim tarafında Sony’nin dünya genelinde toplamda 5.000 çalışanını işten çıkaracağı tahmin ediliyor.

Vaio markasının satışından sonra Sony, akıllı telefon ve tablet bilgisayar sektörüne daha çok yoğunlaşacak ve mobil taraftaki pazar payını arttırmak için çalışacak. Xperia serisi Android işletim sistemli mobil cihazlarıyla hatırı sayılır bir pazar payına sahip olan Sony, etkinliğini katlamak istiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.