Ana sayfa Sektörden Sony’de İşler Kötüye Gidiyor

Sony’de İşler Kötüye Gidiyor

PAYLAŞ

Japon elektronik devi Sony’den kötü bir haber geldi. 2014 yılının Şubat ayında Vaio marka dizüstü bilgisayar üretiminden geri çekilen Sony’den Sony Bilgisayar Sektöründen Çekiliyor! başlıklı haberimizde bahsetmiştik. Şimdi ise akıllı telefon bölümünde zarar bekleyen Sony’nin yüzü sadece PlayStation 4 konusunda gülmüş durumda. Beklentilerin üzerinde bir satış rakamıyla yaklaşık 11 milyon PlayStation 4 oyun konsolu satan Sony’nin akıllı telefon bölümü zarar ediyor.

Vaio ile birlikte vazgeçilen bilgisayar sektörünün yerini mobil sektörle doldurmaya çalışan Sony, akıllı telefon ve tabletler için yaptığı yatırımların karşılığını alamadı. 2014 yılı içerisinde 1.5 milyar $ kar bekleyen Sony’de son durum 500 milyon $ zarara dönüştü.

Genel olarak Sony’nin finansal durumunda ciddi bir düşüş söz konusu değil. Sony’nin şimdiki durumu için stabil diyebiliriz. Ancak yapılan yatırımların karşılığı, beklentilerin çok altında kalmış görünüyor. Bu aşamadan sonra Sony’nin Samsung gibi çok fazla model çıkartmak yerine, daha az sayıda ve daha hedefe yönelik ürünler çıkartması bekleniyor. Akıllı telefon pazarında en alt segmentten en üst segmente kadar çok sayıda modeli bulunan Sony, model sayısında bir azaltmaya gidecek. IFA 2014’de duyurduğu yeni Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact modelleri firmanın 2015 yılındaki durumunu belirleyecek.

Sony’nin resmi internet sitesinde bu konuyla ilgili açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.