Ana sayfa Soru - Cevap Spartan Nedir? Spartan Ne İşe Yarar?

Spartan Nedir? Spartan Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Microsoft, Windows 10’un lansmanında Spartan tarayıcıyı duyurdu. Peki Spartan nedir? Spartan ne işe yarar? Windows 10 Spartan yeni tarayıcının, internet gezginin adı. Spartan tarayıcının özelliklerine ve ne olduğuna bu yazımızda yer vereceğiz. Microsoft Windows 10 işletim sisteminin içerisinde yer alacak olan Spartan tarayıcının ne olduğunu ve ne işe yaradığını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Spartan, Microsoft tarafından Internet Explorer yerine geçmesi için hazırlanan bir web tarayıcıdır. 21 Ocak 2015 tarihinde duyurulan yazılım Windows 10’da yer alacaktır ve şimdilik kod adı Spartan olsa da, ilerleyen tarihlerde değişime uğrayabilir.

Spartan’ın hikayesi nasıl başladı?

2014’ün Aralık ayında ZDNet teknoloji editörlerinden Mary Jo Foley, Microsoft’un yeni bir web tarayıcısı üzerinde çalıştığını ve bunun Windows 10 için hazırlandığını bildirmişti. Hatta Spartan ismini dahi telafuz ederek herkesi şaşırtmıştı. Jo Foley, Spartan’ın Internet Explorer’dan farklı bir yazılım olacağını ve IE’nin de uyumluluk sorunları sebebiyle kalmaya devam edeceğini söylemişti.

spartan-nedirr

2015’in ilk günlerinde ise The Verge dergisinde yayınlanan raporda Spartan biraz daha detaylandırılmıştı ve Microsoft’a yakın kaynaklardan bilgi alınmıştı. Buna göre Spartan, Windows 10’un hem mobil, hem de masaüstü sürümlerinde Internet Explorer’ın yerini alacaktı. Ve son olarak 21 Ocak 2015 tarihindeki lasmanda Spartan ilk kez göründü.

Spartan Tarayıcı Özellikleri

Spartan hem PC’lerde, hem de akıllı telefon ve tabletlerde standart tarayıcı olarak yer alacak. Tabii ki bu sadece Windows 10 sürümleri için geçerli. Spartan’da yeni bir kenar düzeni bulunacak ve tasarım modern web üzerine odaklanacak. Spartan aynı zamanda Cortana ile de entegre olarak çalışacak ve tarayıcıdaki sayfalar OneDrive’da kayıtlı olarak saklanabilecek.

Notes ve Clipping Tools isimli özellikler sayesinde Spartan tarayıcıyı kullanırken internet siteleri üzerinde notlar almak mümkün olacak. Daha etkileşimli bir internet gezinimi artık mümkün. İçerisinde yer alan yeni render motoru ile de Spartan tarayıcının işlevselliği, performans ile birlikte sunulacak.

6 YORUMLAR

    • Teşekkürler. Windows 10’un en erken çıkış tarihi 2015’in sonları veya 2016’nın ilk çeyreği olarak gözüküyor. Ancak arada deneme sürümleri çıkıyor. Bu sürümlerde Spartan tarayıcı bulunuyor.

  1. spartan nedir ne işe yararı öğrenmeden önce windows 10’u nasıl indirebilirim yardım eder misiniz?

    • Windows 10 henüz satış çıkmadı dolayısıyla tam sürümünü kullanmanız mümkün değil ancak Windows 10 teknik önizleme sürümünü ücretsiz olarak indirip deneyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.