Ana sayfa Uygulama Speedtest ile 4.5G Testi Yaparken Paketiniz Bitebilir!

Speedtest ile 4.5G Testi Yaparken Paketiniz Bitebilir!

PAYLAŞ

Dünya genelinde en çok kullanılan hız test uygulamalarından biri olan Speedtest ile 4.5G Testi Yaparken Paketiniz Bitebilir. İşte detaylar.

1 Nisan itibari ile ülkemizde 4.5G teknolojisini kullanmaya başladık. Bir çok kullanıcı 4.5G’nin hızından bahsederken, bir çok kullanıcı da bu hızlara güvenmeyip hız testi yaptı. Ancak atlanan bir nokta, bir çok kullanıcının başına dert açabilir. 1 Nisan itibari ile geçtiğimiz 4.5G teknolojisi, firmalar tarafından yüksek vadetlerle karşımıza çıkmıştı. Ancak inanmadığımız için de testler yaptık.

Cihazımıza indirmiş olduğumuz test uygulamaları ile 4.5G’nin hızını test ettik. Bazı kullanıcılar Speedtest uygulaması ile hızını test etmeye başladı. En popüler hız testi uygulamarından olan Speedtest, dün gece itibari ile adeta Türkiye akımıyla karşı karşıya kaldı. Dünya genelinde bilinen Speedtest, hem güvenilir olmasıyla, hem de yaptığı hızlı testlerle en bilinen uygulamalar arasına adını yazdırmış durumda. 1 Nisan sonrasında kullanılan Speedtest uygulamasının yapımcı şirket Ookla, Türkiye’den bir çok kullanıcının testi yaptığına dair şu şekilde bir tweet atarak tüm dünyaya bunu bildirmişti.

OOKLAOokla’nın resmi twitter adresinden yayınladığı görsel de 1 Nisan itibari ile 60.000’den fazla mobil kullanıcının test yaptığı görünüyor. Böylelikle dünya da en çok test yapan ülkeler de 1. sırada yer almışız (As Bayrakları As As!)

Speedtest ile 4.5G Testi Yaparken Paketiniz Bitebilir!

Uygulamanın kullanımı oldukça basit ve sade. Ancak atlanılan bir nokta var. 4.5G kullanımı yaparken mobil verimizi kullanmak zorundayız. Bu yüzden de testi yaparken hem download, hem de upload için mobil veriden harcama yapıyoruz. Örneğin açıklanan verilere baktığımız da 1 test için yaklaşık olarak 50 MB ile 150 MB arasında veri harcıyoruz. Yani bir kullanıcının 3 kere bu testi tekrar ettiğini düşünürsek, yaklaşık 500 MB’a yakın bir veri harcanıyor, bu da paketinizin bitmesine sebep oluyor. (Merak edenler var ise, teknovi olarak biz sizin yerinize paketimizi bitirdik)

Android ve iOS cihazlar da bulunan uygulamayı kullandığınız da dikkat etmeniz gerektiğini tekrardan hatırlatalım. Eğer ki 500 MB gibi aylık bir internet paketiniz varsa, bu testi yaptığınız da, Download ve Upload hızınıza bağlı olacak şekilde mobil veriniz bitebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.