Ana sayfa Oyun Steam Türk Lirasına Geçiş Yaptı!

Steam Türk Lirasına Geçiş Yaptı!

PAYLAŞ

Oyunların vazgeçilmez platformu Steam, geçtiğimiz hafta duyurduğu Türk Lirasına geçiş sürecini dün tamamladı. Daha önce Dolar ile alışveriş yapmak zorunda kalan Türk oyuncular, bundan böyle TL üzerinden alışveriş yapabilecek. Steam hesabındaki mevcut bakiyeler güncel döviz kuruyla çevrildi.

Oyun fiyatlarının ise sabit bir kur bulunmuyor. Çoğu oyun döviz kuru 1.5 TL olarak belirlenmiş durumda. Ancak bazı oyunların fiyatları normal döviz kurundan bile daha pahalı. Örneğin Ubisoft oyunlarında döviz kuru, piyasadaki kurdan çok daha yüksek. Ancak ağırlık olarak döviz kuru 1.5 TL olarak belirlenmiş durumda ki bu gelişme oldukça sevindirci.

steam-turk-lirasi-kuru

Yapılan bu yenilik ve döviz kurunun düşük tutulması sebebiyle orijinal oyun satışlarında bir artış bekleniyor. Diğer yandan zenginleştirilen ödeme seçenekleriyle de TL üzerinden oyun satın almak oldukça kolay. Bu geçiş sürecinin en olumsuz tarafı PayPal üzerinden ödemenin kaldırılmış olması. İlerleyen dönemlerde eklenmesi bekleniyor. Bu konu direkt olarak PayPal döviz kuru ve Steam döviz kurunun farklı olmasından kaynaklanıyor.

Kredi kartı, banka havalesi, PTT havalesi ve Turkcell mobil ödeme gibi oldukça zengin ödeme seçenekleri sunan Steam’in yaygınlığı ilerleyen dönemlerde bu hamle ile artacak diye düşünüyoruz. Şimdilik bu sistemin önemli 2 eksiği var. Birincisi PayPal’ın tekrar eklenmesi gerekmekte, ikinci olarak ise Turkcell dışında Avea ve Vodafone operatörlerinin de mobil ödeme seçeneklerinin eklenmesi gerekmekte.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.