Ana sayfa Apple Steve Jobs’un Programladığı Apple 1 Bilgisayar Satıldı!

Steve Jobs’un Programladığı Apple 1 Bilgisayar Satıldı!

PAYLAŞ

Oldukça nadir bulunan ve Steve Jobs’un bizzat üzerinde çalıştığı bilgisayar Apple-1, bir açık arttırmada 365 bin dolar karşılığında kendisine alıcı buldu.

1970’li yıllarda satışa çıkan ve günümüz bilgisayar görünümünden aslında epey uzak olan bu nadide parçadan dünya üzerinde o kadar az var ki, bu denli yüksek bir fiyata satılması sizi şaşırtmasın. Steve Jobs‘un üzerinde çalıştığı bu Apple-1 ise ismini açıklamak istemeyen bir alıcı tarafından Perşembe günü New York şehrinde satın alındı.

130522130048-apple-1-computer-story-top

Aslında Steve Jobs‘un bilgisayarın hangi kısmında çalıştığı bilinmiyor ama makineyi geçtiğimiz günlerde satan kişi olan Bob Luther, Jobs’un sistemi geliştirmek üzerine uğraştığını söylüyor ve onun hakkında “Aslında çok yetenekli bir teknisyendi” diyor.

Burada önemli olan nokta Apple-1’in seri üretim bandında üretilmemiş olması. Herbir Apple-1 bilgisayar, Apple’ın çekirdek ekibinin el emeği ile üretilmişti. Bakmayın bu fiyatın bize çok geldiğine, satıcı kişi “beklediğimden az oldu” diyor 360 bin dolar için!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.