Ana sayfa Sektörden Tayvan, Apple’a Ceza Verdi

Tayvan, Apple’a Ceza Verdi

PAYLAŞ

Dünyanın en çok kar eden şirketlerinden bir tanesi olan Apple‘a, Tayvan‘dan para cezası geldi. The Wall Street Journal’da yayınlanan habere göre cezanın sebebi Apple’ın Tayvan pazarında satılan iPhone’ların fiyatlarına müdahale etmesi.

Tayvan’da devletle bağlantılı olarak çalışan bir ticaret kuruluşu tarafından belirlenen cezanın miktarı 20 milyon Tayvan doları. Bu rakam yaklaşık olarak 600.000 Amerikan dolarına denk geliyor. Söz konusu ticaret kuruluşu, Apple ile ülkedeki operatörlerin yazışmalarına ulaşıp bu karara vermiş.

Tayvan’da operatörler aracılığı ile kontratlı ve kontratsız olarak satılan iPhone’ların fiyatları konusunda Apple’ın GSM operatörlerine baskı uyguladığı belirtiliyor. Ancak Tayvan’daki yasal düzenlemeler gereği ülkenin kendi kuruluşları bir başka ülkeden mal alımı gerçekleştirdikten sonra, üretici firmanın fiyatlara müdahale etmesi yasal değil.

Ceza henüz kesinleşmiş değil bu sebeple Apple bu cezaya itiraz edebilir. Ancak itiraz ettikten sonra haksız olduğuna karar verirse cezanın 2 kat arttırılması söz konusu. Her iki durumda da bu cezanın miktarı Apple’ı maddi olarak etkilemeyecek bir rakam. Konu hakkında Apple’dan yapılmış resmi bir açıklama henüz bulunmuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.