Ana sayfa Rehber Telefon Kamerasıyla Makro Çekim Yapmak (Anlatım)

Telefon Kamerasıyla Makro Çekim Yapmak (Anlatım)

PAYLAŞ

Cep telefonunuzun kamerasıyla kaliteli makro fotoğraflar çekmek için bu anlatımı hazırladık. Akıllı telefon kamerasıyla yakın çekim (makro çekim) yapmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Telefonla makro çekim (yakın çekim) yapmak için yazının devamına bekliyoruz.

Profesyonel veya amatör fotoğrafçılığın en zevkli kısımlarından bir tanesi makro çekimlerdir. Çok detay ve yakın çekimlerle gündelik objeleri farklı bir bakış açısıyla görmek, hemen herkesin ilgisini çeker. Telefon kameraları için hazır satılan bu tarz lensler var. Yakın çekim lensleri, balık gözü lensleri gibi. Ama burada bizim anlattığımız yöntem, sadece 5 dakika sürüyor ve çok daha uygun fiyatlı. Hazır satılan telefon lensleri, bizim yöntemimize göre kat ve kat daha pahalı. Yapı marketten veya mahallenizdeki nalburdan kolaylıkla bulabileceğnizi bir kapı dürbünü burada bize yardımcı olacak.

Telefon İçin Makro Çekim Lensi Yapmak

telefonla-makro-cekim-yakin-cekim-yapmak-21- İlk olarak satın almanız gereken kapı dürbünü, içi açılabilen tarzda olmalı. Tek parça plastik alırsanız kırmadan içindeki lensi çıkaramazsınız. Ben önerdiğim tarzda bir kapı dürbününü 3.5 TL’ye aldım. 10 TL’nin altında hemen her nalbur veya yapı marketlerinde bulabilirsiniz.

2- Kapı dürbününün içerisinden 3 tane mercek çıkıyor. Bunlardan ikisi kalın kenarlı, bir tanesi ince kenarlı. Bize ince kenarlı olan mercek lazım. Kapı dürbününü söküp içindeki lensi nazikçe çıkarıyoruz.

3- Ardından telefonumuzun kamera lensinin üzerine, kapı dürbünü lensini bantlıyoruz veya kılıfınız uygunsa sıkıştırabilirsiniz.

4- Gerisi yaratıcılığınıza kalmış. Artık harika bir makro çekim lensiniz oldu. İster video, istersenizde fotoğraf çekebilirsiniz.

Telefonla Yapılan Makro Çekimin Örnek Fotoğrafları

3.5 TL’lik kapı dürbününün içerisinden çıkan mercekle çektiğim örnek fotoğraflara aşağıdan bakabilirsiniz. Eğer daha detaylı bakmak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak örnek fotoğrafları tam boy olarak indirebilirsiniz.

Örnek fotoğrafları buraya tıklayarak tam boy olarak indirebilirsiniz. (Boyut : 40 MB)

Teknovi’nin YouTube kanalında nasıl yaptığıma dair bir video sizleri bekliyoruz. Telefon kamerasıyla makro çekim (yakın çekim) fotoğraflar çekmek konusuyla ilgili videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu yöntemle çektiğiniz fotoğrafları yorumlar kısmından iletirseniz onlara da yazı içerisinden yer verebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.