Ana sayfa Soru - Cevap Termal Macun Ne İşe Yarar? Nedir?

Termal Macun Ne İşe Yarar? Nedir?

PAYLAŞ

Bu yazımızda hepimizin bilgisayarının içinde olan termal macunu anlatacağız. Termal macun ne işe yarar? Termal macun nedir? sorularını yanıtlayacağız. Termal macun, aynı zamanda termal jel, termal pasta veya termal yağ olarak da bilinir ve soğutucu mekanizmayla, ısı kaynağı arasında kullanılır. Termal macunlar kaynakla soğutucu arasına mekanik kuvvet verdiği gibi, aynı zamanda hava akımının yüzeye temas etmemesini sağlar ki bu en önemlisidir.

Öncelikle termal macun konusundaki bir efsaneye cevap verelim. Yerli ve yabancı bazı kaynaklarda termal macun yerine mayonez sürülebileceği söyleniyor. Böyle bir durumu biz kesinlikle tavsiye etmiyoruz, önermiyoruz. Kaliteli bir termal macunun ömrü, çok yoğun çalışan bilgisayar için en az 1 senedir ve 1 tüp termal macunu 3-4 kez kullanabilirsiniz. Ancak tabii ki uygun saklama koşullarına ve son kullanma tarihine dikkat etmek kaydıyla. Termalmacun tüpü havayla temas ettikten bir süre sonra donabilir ve kullanılamaz hale gelebilir.

termal-macun-uygulamasi

Termal macun ne işe yarar?

Günümüzde en sık bilgisayarlardaki işlemci, ekran kartı gibi parçalarla bunların soğutucuları arasında kullanılır. Isıyı azaltmada önemli yeri olan termal macun, fabrika çıkışlı olarak standart her bilgisayarda yer almaktadır. Buna rağmen zamanla kurur, azalır ve görevini yerini getirmez. Dolayısıyla düzenli aralıklarla macunun yenilenmesi ve tekrar sürülmesi gerekir. Termal macunlar da kalite kalite değişmektedir.

Termal macun nasıl kullanılır, nasıl sürülür?

İşlemi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Parçaları ayırdıktan sonra macun soğutucu mekanizma üzerine sürülür fakat burada inceliğe dikkat etmek gereklidir. Önce çıktığı kadar eski macunu çıkartmanız, ardından kağıt kadar ince olacak şekilde yeni macunu sürmenizi tavsiye ederiz. Macunun yerinden taşmaması önemlidir, diğer parçalara sürmemeli veya akıtmamalısınız. Eğer elinizi ayarlayamaz da, çok sürerseniz fazlalığı üzerinden sıvayarak alın.

Termal macunu sürdükten sonra işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarınıza bakmayı unutmayın. Eğer normalin üzerindeyse bilgisayarınızı kapatın. Termal macunu fazla sürmek, faydadan çok zarar getirecektir çünkü işlevini yerine getiremez yani ısı aktarımı yapamaz.

termal-macun-islemciye-nasil-surulur

Termal macun ne zaman kullanılır?

Örneğin, dizüstü bilgisayarınız ilk günlerdeki performansı vermiyor mu, fazla mı ısınıyor? Eğer cihazınız donanımsal bir problem yaşamadıysa, muhtemelen bu ısınmanın nedenleri bellidir. Muhtemelen ya tozlanmıştır, ya da termal macun kurumuştur. Bu durumlarda termal macunu yenilemek hayati önem taşır.

Termal macunun fiyatı ne kadar?

Termal macunlar genelde küçük tüpler içinde satılır fakat başta da dediğimiz gibi kalite kalitedirler. Her ne kadar 5 liraya, 10 liraya da termal macun alma şansınız olsa da, tavsiyemiz daha kaliteli markalara yönelmenizdir. GC-Extreme, Liquid Ultra ve TG-1 gibi ürünler üst seviye termal macunlardır. Sonuçta bir kere alıp uzun süre kullanacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.