Ana sayfa Otomobil Tesla’nın Otomatik Pilot’u Büyük Bir Kazayı Önledi!

Tesla’nın Otomatik Pilot’u Büyük Bir Kazayı Önledi!

PAYLAŞ

Geçtiğimiz aylar da Tesla tarafından tanıtılan Oto Pilot’a karşı büyük bir ön yargı vardı! Ancak Tesla’nın Otomatik Pilot’u Büyük Bir Kazayı Önledi!

Dünyanın en bilinen aynı zamanda en gelişmiş elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla, her geçen gün daha da gelişiyor, daha fazla takdir ediliyor. Geçtiğimiz aylar da Tesla tarafından yeni bir sistem kullanıma sunulmuştu.

Otomatik pilot sistemi ile beraber aracınıza ellemeden gitmek istediğiniz yere kolay ve güvenli bir şekilde varabiliyorsunuz. Ancak, Tesla’nın tanıttığı otomatik pilot sistemi bazı kaynaklarca olumsuz sonuçlar doğurabilir, hatta kazaya davet çıkarabilirdi. Tesla, her ne kadar sistemin gelişmişliğinden bahsetse de, maalesef ki teknolojiye güven pekte sağlam değil. Otomatik pilot sistemi tamamen sensörlere dayalı bir sistem. Yani bir sensörün yanlış çalışması, hayatınıza mal olabilir hale gelebilir. Ancak, sistem gerçekten de başarılı bir şekilde çalışırsa, hayat da kurtarabilir, trafik kazalarının sonu da gelebilir.

Tesla’nın Otomatik Pilot’u Büyük Bir Kazayı Önledi!

Daha öncesinde Google’ın sürücüsüz araçlarının denemelerinde bile kazalar yaptığını görmüştük. Tesla’ya kıyasla Google araçlarının daha güvensiz olduğunu en azından şu şartlar da söylemek mümkün. Tesla Motors’un geliştirdiği oto pilot sistemi, kaza yapmaktan ziyade geçtiğimiz gün hayat kurtardı.

Tesla'nın Otomatik Pilot'u Büyük Bir Kazayı Önledi!

Tesla Motors tarafından üretilen Tesla Model S sahibi Amerikan vatandaşı, otobanda seyir halde giderken, sol tarafından gelen bir çekici kamyonu, aracı fark etmeden Tesla Model S’in önüne doğru kırıyor.

Joshua Brown ismindeki ABD vatandaşını, reflekslerini ortaya koymadan, Tesla Model S, güvenli bir şekilde hız kesip, ani manevra kabiliyeti ile, kazayı önlemiş oldu. Hem arkadaki araçları, hem de seyir halde giden aracı düşünürsek, Model S’de bulunan oto pilot’un yaptığı bu hareket gerçekten de takdire şayan diyebilirim.

Oto Pilot yerine belki de bir insanın yapacağı hareket, ölüme sebebiyet verebilirdi. Tesla Model S’in ön tarafına taktığı DVR aracıyla aldığı kaydı paylaşan Brown, Teslaya büyük övgü topladı. Şimdi gelin, Tesla’nın Otomatik Pilot’unun ani manevrasını izleyelim;

Oto Pilot’un yaptığı ani manevra sonrasında herhangi bir kaza ya da zarar meydana gelmezken, Youtube’daki bu video, gelecekte araçların ne denli reflekslere sahip olacağının göstergesi. Aslına bakarsanız, tüm araçların oto pilot sistemine sahip olduğunu düşünürsek ve hepsi bu şekilde çalışırsa, kaza ihtimali gerçekten de çok ufak bir yüzdeye sahip olur diye düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.