Ana sayfa Apple Touch Bar Nedir?

Touch Bar Nedir?

PAYLAŞ
Touch Bar Nedir

Apple’ın yeni macbook modelinde karşımıza çıkan Touch bar nedir? Nasıl kullanılır? Touch bar’ın ne gibi özellikleri var, işte tüm detaylar.

Apple bugün düzenlediği etkinlik ile beraber yeni Mac modelini tanıttı. Apple’ın merkezinde düzenlenen lansman etkinliğinde başlangıçta Apple TV, Apple Watch’a dair detaylar verilirken daha sonrasında ise yeni Macbook Pro ve özellikleri sunuldu.

Apple’ın Hello Again isimli lansmanında karşımıza çıkan OLED ekranlı kontrol paneli herkesin merak konusu oldu. Tartışmasız yılın en çok konuşulan ürünlerinden olacak olan Macbook’da klavye üzerinde dokunmatik OLED ekran yer alacak. Şimdi gelin bu ekranı inceleyelim ve Touch Bar nedir? Nasıl kullanılır sorularına cevap arayalım.

Touch Bar Nedir? 

Touch Bar, OLED ekranlı bir kontrol panelidir. Yeni Mac modellerinde karşımıza çıkan multi touch, dokunmatik ekran, bir çok işlemi kolay hale getiriyor.

Aslında Touch Bar, Apple tarafından geliştirilen ve yeni mac modellerinde kullanıcılara sunulan OLED ekranlı panele verilen genel isimdir. Bu panel ile beraber bir çok işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkün hale gelirken, aynı zamanda bazı işleri daha detaylı bir şekilde yapmaya yardımcı oluyor diyebiliriz. Ayrıca Touch Bar, uygulama desteği ile de dikkat çekiyor. 3. parti uygulama desteğine sahip Touch bar, Macbook’ları farklı kılıyor.

Touch Bar Nasıl Kullanılır?

Touch Bar kullanmak oldukça basit. Yeni Macbook moedeline sahipseniz eğer, klavyenin üst tarafında yer alan ekrana dokunarak işleme başlayabilirsiniz. Ayrıca yeni macbook’larda yer alacak bir ayar uygulaması ile Touch bar’ı özelleştirebilirsiniz.

Apple tarafından geliştirilen Touch Bar 3. parti uygulama desteğiyle de dikkat çekiyor. Örneğin mail yazmak istediğiniz zaman Touch bar’dan destek alabilirsiniz. Yazacağınız bir maili OLED ekranlı bu touchbar ile farklı kılmak mümkün. Örneğin Photoshop kullanıyorsunuz, bazı ayarlamaları Touch bar ile kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Baktığımız zaman Apple özellikle de bu sene farklı özellikler ile karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz senelere nazaran AR-GE’ye ve inovasyona daha fazla önem veren Apple iPhone 7 modelleri de dahil olmak üzere bir çok ürününde farklı özellikleri karşımıza çıkardı. Apple’ın yeni Macbook Pro ürününde karşımıza çıkardığı Touch Bar’ın ileri teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Bakalım, yeni inovasyona tepkiler ne olacak, hep beraber göreceğiz.

Hello Again etkinliğine dair tüm detaylar ve Türkçe Anlatım için buradaki haberimize, Yeni Macbook pro modellerinin özellikleri için buradaki haberimize tıklayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.