Ana sayfa Soru - Cevap Touch ID Nedir? Ne İşe Yarar?

Touch ID Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Hatırlarsanız Apple ilk olarak dokunma eylemini bambaşka bir boyuta taşımıştı ilk iPhone ile. Apple yine ilklerin öncüsü olarak 7. nesil iPhone’da dokunma eylemini bambaşka bir boyuta taşıyarak parmak izimizi algılayan küçücük bir home tuşu tasarladı. Başta pek hoş bir fikir olarak gözükmeyebilir fakat getirdiği avantajları ve güvenlik önlemlerini okuyunca yavaş yavaş bu teknolojiye ısınacaksınız.

Dört farklı katmandan oluşan parmak izi algılayan Home tuşu içerisinde bulundurduğu kapasitif tek dokunma sensörü sayesinde parmak izinizi algılayabiliyor. 500 ppi netlikte algılayabilen home tuşu parmak izinizi büyük bir kusursuzlukla kendi sistemine kaydeder ve bunu kullanıcısına ait olduğunu bildiği için bir çok yerde kullanır. İşin asıl güzel kısmı bundan sonra başlıyor.

Parmak iziniz telefonda bir çok şifre gerektiren yerde kullanılabilir. Mesela kredi kartı ile işlemlerde, telefonu açarken; iCloud, App Store, iTunes gibi yerlere şifre girmek yerine yalnızca tek bir dokunuşunuz yeter. Şifre girme, şifreleri akılda tutma ve daha bir çok zahmetten bizi kurtarıyor Touch ID.

Tasarımsal açıdan da başarılı olan Touch ID’nin en üst katmanı yani bize görünen kısmı lazer kesim safir kristalden yapılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.