Ana sayfa Soru - Cevap Triluminos Ekran Nedir? Ne İşe Yarar?

Triluminos Ekran Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Sony televizyonlarda ve akıllı telefonlarda gördüğümüz Triluminos ekran teknolojisi nedir? Triluminos ekran ne işe yarar ve Triluminos ne demektir. Bu yazımızda Sony Triluminos ekran teknolojisi hakkında bilgilere yer vereceğiz. Triluminos ekranın farklarına bakacağız.

Triluminos, Sony’nin Bravia markası altında üretilmiş ve ilk defa Qualia KDX-46Q005 LED televizyon modelinde kullanılmıştır. Bu teknolojide RGB (kırmızı, yeşil ve mavi) renkler ve LED ışıklar bir arada kullanılarak ortaya çok daha zengin bir görüntü ve derin kontrast çıkarılmaktadır. Bugün çeşitli Sony televizyonlarda ve mobil cihazlarda kullanılmaktadır.

Günümüzde artık her elektronik firmasının kendine özgü ekran teknolojileri var. Örneğin Samsung’da Super AMOLED ekranları görüyoruz. Diğer tarafta ise IPS paneller oldukça popüler. TFT ekranlar ise artık pek tercih edilmiyor ve genelde uygun fiyatlı cihazlarda kullanılıyor.

Triluminos-nedir-ne-ise-yarar

Triluminos televizyonlara çıktığında büyük bir yenilik olarak kabul edilmiş, ardından mobil cihazlara da gelerek ekran teknolojileri konusunda ciddi bir ilerleme katetmiştir. Normal LED ekranlardan en büyük farkı kırmızı, yeşil ve mavi renklerinin her biri için farklı LED ışık kullanmasıdır. Böylece renkler çok daha canlı, zengin gözükür ve gerçekliğe bir adım daha yaklaşılır.

Bu teknolojiyi kullanan elektronik aletlere Sony’nin 4K Ultra HD TV’sini veya yakında çıkacak olan Sony Xperia Z4’ü verebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.