PAYLAŞ

Sosyal medyayı karıştıran olayda Türk Telekom’un casus yazılımla kullanıcıları izlediği söyleniyordu. Türk Telekom Casus Yazılım iddiasına Resmi Açıklama Yaptı!

Türk telekom ile ilgili geçtiğimiz günlerde sosyal medyayı karıştıran haberler çıkmıştı. Türk Telekom’un casus yazılımlar kullanarak müşterilerinin internet trafiğini takip ettiği iddiaları yayınlanmıştı. Bu anlamda bir çok kullanıcı sosyal medyadan tepkisini dile getirirken Türk Telekom’dan açıklamalar geldi.

Birkaç gün öncesinde özellikle de Twitter ve Facebook’da paylaşılan haberler ile, Türk Telekom’un ABD merkezli Procera isimli yazılım firmasından yazılım aldığı söylenmişti. Bu yazılım ile Türk Telekom kullanıcılarının takip edildiği ve aynı zamanda internette giriş yaptıkları siteler, internet aktivitelerinin gözetlendiği söylenmişti.

Türk Telekom Casus Yazılım iddiasına Resmi Açıklama Yaptı!

Türk Telekom’dan resmi bir açıklama gelmesi bekleniyordu ki, nihayet bu iddialar sonrasında resmi bir açıklama geldi. Açıklama ile beraber bu yazılım ve amaçlarına dair detaylar verilmiş durumda. Türk Telekom’un resmi kaynakları aracılığıyla yapılan açıklama şu şekilde ;

“Basında yer alan, kişisel verilerin gizliliğiyle ilgili Türk Telekom Grubu Şirketlerini konu eden haberler hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Türkiye’nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi Türk Telekom, gerçekleştirdiği yatırımlarla müşterilerine her zaman en son teknolojiye sahip ürün ve hizmetler sunmak için çalışmaktadır.

Bu doğrultuda şebekemizde dünya standartlarında ve ileri teknolojiye sahip ekipmanlar kullanılmakta ve her zaman en güvenli iletişim hizmetlerini sunmak için teknolojinin tüm imkânlarından faydalanılmaktadır. Tüm dünyada artan siber tehditler karşısında, kesintisiz ve güvenli iletişim için ihtiyaç duyulan güvenlik yatırımlarını da hız kesmeden sürdürüyoruz.

Türkiye’de haberleşme özgürlüğü, kişisel verilerin kullanılması ve korunması başta Anayasa’nın kişisel verilerin korunmasını isteme hakkını düzenleyen 20. Maddesi ve haberleşme hürriyetini düzenleyen 22. Maddesi kapsamında güvence altına alınmıştır.

Bu bağlamda başta 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ve 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu olmak üzere çıkartılan yasalar, yürürlüğe giren ikincil düzenlemeler ve düzenleyici kurumların aldığı aksiyonlar şirketimizi kişisel bilgilerin korunması ve gizliliğiyle ilgili detaylı yükümlülüklere tabi kılmaktadır. Aynı şekilde, kişisel verilerin, ticari amaçlarla kullanılması yine yasalar ve yönetmelikler kapsamında düzenlenmiştir.

Saygıdeğer kamuoyunun bilmesini isteriz ki;

Türk Telekom olarak, Türkiye’de iletişimin sürekliliği ve güvenliği için çalışmakta; müşterilerimizin kişisel verilerinin gizliliğinin korunmasına büyük önem vermekte ve bu hususta hassasiyetle hareket etmekteyiz. Bu itibarla, Türk Telekom olarak tabi olduğumuz yasalara ve mevzuata tam uygun şekilde hareket etmekte olduğumuzu kamuoyunun bilgisine önemle duyururuz.”

Kısaca söylemek gerekirse Türk Telekom hakkında ortaya atılan iddiaların yanlış olduğunu belirtmiş. Ayrıca Anayasal düzende kişilerin verilerinin korunduğunun da altı çizilmiş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.