Ana sayfa Bilim Türk Yapımı Sanal Gerçeklik Deneyimi: Cyberith Virtualizer

Türk Yapımı Sanal Gerçeklik Deneyimi: Cyberith Virtualizer

PAYLAŞ

Oculus Rift‘in kısa bir süre önce Kickstarter ile başlayıp daha sonra Facebook‘un satın alması ile birlikte iyice yaygınlaşarak geniş kitlelere sanal gerçeklik gözlükleri ile neler yapılabileceği konusunda geniş bir bilgi vermişti. Geçtiğimiz günlerde ise bir Türk bu teknolojiye yön verecek bir ürüne imza atmış oldu.

Tuncay Çakmak isimli Avusturya‘da yaşayan bir Türk, kurduğu 10 kişilik ekibi ile birlikte kısa bir süre önce bizlere Virtuix Omni isimli teknoloji ile oyuncuların bedenlerini ve hareketlerini algılayarak oyunun içine dahil olmasını sağlayan bir yapıya çeşitli değişiklikler getirerek sunmuştu.

cyberet

Virtuix Omni, Oculus Rift‘in sanal gerçeklik gözlükleriyle kullanılan ve sanal gerçekliğin içine oyuncunun üzerinde durduğu özel platform sayesinde dahil olabilmesini sağlayan bir sistem. Oculus Rift özel ayakkabısı ile mekanizmaya çıkan oyuncuların yaptıkları her hareket oyunlarına yansıyor.

Cyberith firması bu günlerde ortaya sunduğu teknoloji ile tüm bunları özel ayakkabı olmadan daha üst seviyelere çıkartan bir sistem geliştiriyor. Daha geniş hareket imkanı ile ve herhangi bir özel kıyafete ihtiyaç olmadan kullanılacak olan bu teknolojinin ülkemizde ne zaman satışa sunulacağı merak konusu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.