Ana sayfa Sosyal Medya Türk Youtuberların Hesapları Hacklendi!

Türk Youtuberların Hesapları Hacklendi!

PAYLAŞ
Türk Youtuber'ların Hesapları Hacklendi!

Bir çoğunu Youtube, Facebook ve Twitter gibi platformlardan tanıdığımız Türk Youtuberların Hesapları Hacklendi! Üstelik olay daha da büyüyebilir.

Facebook’un geçtiğimiz senelerde satın alıp kullanıcıların karşısına yenilikler ile sunduğu uygulamasında sıkıntılar büyük. Instagram’ı satın aldıktan sonra bir çok yeniilik ile kullanıcıların karşısına çıkan şirket, büyük bir hacklenme olayı ile karşı karşıya kalabilir.

Facebook’da zamanında yaşanan güvenlik açıkları zamanla kapatılmış olsa da Instagram’da da bir çok açık bulunuyor. Yurt dışında geçtiğimiz haftalar da karşımıza çıkan bu güvenlik açığı, Türk hackerlar tarafından uygulanmaya başlandı. Hackerların hedefinde ise, Türk Fenomenler vardı. Yüz binlerce takipçiye sahip özellikle de Youtube’dan tanıdığımız isimlerin instagram hesapları çalındı. Hacklenme olayının başkalarına da yansıma durumu var.

Türk Youtuberların Hesapları Hacklendi!

Çalınan hesapların kullanıcı adları değiştirildiği için hesapları bulmakta zor hale geldi. Ayrıca fenomenler tarafından instagrama başvurular yapılsa da, kullanıcı adı değiştirildiği için konu ile ilgili moderasyonlar yapılamadı. Facebook çalınan hesaplar ile ilgili kullanıcıların direk irtibata geçmesi gerektiğini savunuyordu.

Hesapları çalınan fenomenler de aynen bunu uyguladı. Facebook’un ilgili birimi ile iletişime geçtiler, ancak Facebook konu ile ilgili herhangi bir çözüm sağlayamadı. Facebook’un Türkiye’de konu ile ilgilenen bir ofisi bulunmuyor.

inss

Durum böyle olunca da kullanıcıların hesapları hakkında son durum ne olacak, konu ile ilgili nasıl bir çalışma yapılacak soruları da soruluyor. Türk Fenomenlerin hesapları çalındı! Merak edenler için, işte instagram hesabı çalınan Fenomenlerin isimleri;

– Orkun Işıtmak
– Burak Oyunda
– Enes Batur
– Ağır Mimar
– Berkcan Güven
– Mehmet Uygar Aksu
– Murat Engin Ekin
– Ekin Soyak

Yukarıdaki Youtuber’ların dışında bilgi videoları ile ön plana çıkan Ruhi Çenet’in de konuya dahil olduğunu öğrendik. Ruhi Çenet, hackerlardan önce davranıp hesabını dondurmuş. Böylelikle hackerların hesabını hacklemesinin önüne geçmiş.

Youtube’da
 kullanıcıların videoları silindikten sonra sunuculara kayıt olan videoları tekrar yüklemek mümkün. Yani Youtube hesabınız hacklendikten sonra, duruma uyanır ve iletişime geçerseniz hesabınız en sonki kayıttaki gibi düzeltilebiliyor. Ancak instagram’da resim, video paylaştıysanız hackerların hedefi olduğunuz da konuya çözüm sağlanamıyor. Yani bütün fotoğraflar, videolar silindikten sonra geri getirilemiyor. Ayrıca kullanıcı adları değiştirildiği için de hesapları geri almak mümkün olmuyor.

Timur Akkurt’un Videosunda Orkun Işıtmak Açıkladı!

Hesapları çalınan tüm fenomenlerin biyografi kısmına hacker grubu Ducky.Official yazıldı. Bu durumda gözler bu hacker grubuna döndürüldü. Ancak işin garibi olaylar burada başlıyor.

untitled

Youtuber ve aynı zamanda Gazeteci olan Timur Akkurt’un Orkun Işıtmak ile beraber çektiği bir video da durumun ne kadar içler acısı olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. Orkun Işıtmak, hackerların bu olaydan önce kendisini aradığını belirtti. Aranan numaraların İrlanda ve farklı bölgelerden olması da dikkat çekici. Daha sonrasında güvenlik açığına dair kendine bilgi verildiğini söyleyen Işıtmak, konu ile ilgili muhattap olmamasından şikayetçi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.