Ana sayfa Bilim Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Kuruluyor!

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Kuruluyor!

PAYLAŞ

Ülkemiz de uzay araştırmalarının daha da derinlemesine yapılabilmesi ve gök biliminin önem kazanması adına Türkiye Uzay AJansı (TUA) Kuruluyor! 

Kısa bir süre önce hükümetin eylem planları arasında yer alan Türkiye Uzay Ajansının kurulması için gerekli kanun tasarısının mecliste yer aldığı haberlerini okumuştuk. Her ne kadar aradan 3 ay kadar bir süre geçse de, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Uzay Ajansı – TUA’nın 3 aylık zaman zarfı içerisinde kurulacağını duyurdu. Davutoğlu tarafından yapılan açıklama da, 2016 yılının başlangıcından bu yana Türkiye Uzay Ajansının kurulması için çalışmaların başladığı ve TUA’nın netlik kazandığını da belirtti.

Türkiye de bilim ve teknolojiye verilecek önemin, daha da arttırılması gerektiğini savunan Davutoğlu, TUA’nın 3 ay içerisinde çalışmalarda netlik kazanacağını, aynı zaman da yaz aylarında da resmen kurularak, Uzay hakkında çalışmalarına başlayacağını da konuşmasına ekledi. Yaz aylarında resmi olarak karşımıza çıkacak TUA, ilk olarak yönetim anlamında bir yapılanma evresinden geçecek. Daha sonrasında ise uluslararası ajanslar ve organizasyonlar ile sürekli irtibat halinde olunacak. Böylelikle Türkiye de uzay araştırmalarına katılabilecek, aynı zamanda uzay hakkında bir çok konu da keşifler de yapılabilecek.

Türkiye Uzay AJansı 2

Türkiye Uzay Ajansı Büyük Önem Teşkil Ediyor!

Türkiye Uzay Ajansı, uzay araştırmaları, uluslararası etkinlikler, uzay keşifleri, gök taşları incelenmesi, yeryüzü yapıları vs. gibi konularda araştırma yapacak. Aynı zamanda uydu teknolojilerinin de daha da geliştirilmesi konusunda çalışmalar yürütülecek. Tabii ki TUA’nın kurulması ile beraber hemen araştırmalar yürütülmeyecek.

İlk olarak yönetimsel çalışmaların ardından, Ankara sınırları içerisine kurulacak fırlatma rampası, uzay araştırmalarının daha da genişletilmesini sağlayacak. Uzay araştırmaların yanı sıra TUA ayrıca, farklı dallara da destek olabilecek, çalışmalarda bulunacak. Merkezi Ankara olacak olan Türkiye Uzay Ajansı, 1865 yılında imzalanmış olan Uluslararası Telgraf Mukavelesi‘ne göre 31,42 ve 50 derecelerindeki yörüngeler de ülkemizin sahip olduğu haklardan yararlanabilecek. Böylece bu haklara sahip, 30 ülkeden birisi olan ülkemiz, kiralama yaparak, başka ülkelerin uydularını da dünya yörüngesinde konumlandırabilecek.

Türkiye Uzay Ajansının kurulması ile beraber uzay araştırmaları vs. yapılacağı için, daha çok ülke adına çalışmalar yürütülecek ve 31,42 ve 50. derecelerdeki yörüngelere de ülkemiz adına uydu konumlandırabilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.