Ana sayfa İnternet Türkiye’de Elektrik Santrallerine Siber Saldırı Düzenleniyor!

Türkiye’de Elektrik Santrallerine Siber Saldırı Düzenleniyor!

PAYLAŞ
Türkiye'de Elektrik Santrallerine Siber Saldırı Düzenleniyor

Bakanlık tarafından açıklananlara göre Türkiye’de Elektrik Santrallerine Siber Saldırı Düzenleniyor! Bu saldırılar Yılbaşı gecesinde daha da artabilir! 

Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen haberlere baktığımız zaman özellikle de elektrik santrallerinde sorunlar olduğu söylentileri yayılmıştı. Bu söylentiler sonrasında bakanlık kaynakları açıklamalarda bulundu. Ancak açıklamalardan hemen sonra bugün yeni bir açıklama daha yapıldı.

Bakanlık yetkilisi tarafından yapılan açıklamalarda, elektrik santrallerinin kontrolünün yapıldığı hatlara saldırıların yapıldığı söylendi. Bu saldırıların 15 Temmuz’dan itibaren gerçekleştiği belirtilirken aynı zamanda kaynaklara göre son bir kaç gündür saldırıların şiddeti de artmış durumda. Dolayısıyla kesintilerin nedeni gösterilebilir.

Türkiye’de Elektrik Santrallerine Siber Saldırı Düzenleniyor!

Son zamanlarda Siber Saldırıların arttığını belirten yetkililer, gereken tedbirlerin alındığını ancak, saldırıların daha da yoğun bir şekilde gerçekleştiğini de açıkladı. Biliyorsunuz ki, son bir kaç gündür İstanbul başta olmak üzere bir çok şehirde, elektrik kesintileri yaşanmıştı. Bu kesintilerin sebebi olarak santraller gösterilmişti.

Dünyanın farklı yerlerinden Türkiye’ye düzenlenen saldırıların olduğu söylentileri artarken, aynı zamanda bu saldırılar sonrasında tekrardan elektriğin gidebileceği ihtimalleri de yer alıyor. Son teknolojilerin kullanıldığı siber saldırılara baktığımız zaman internete bağlanabilen bir çok cihaz ile saldırılar yapılabiliyor. Dolayısıyla böyle bir durumda internet erişimi yavaşlayabiliyor. Ayrıca hedef alınan santraller de bu durumdan etkilenebiliyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama da: “Saldırılar genel olarak, internet sitelerini ele geçirerek, sızmalar sağlama yönünde. Özellikle elektrik üretim ve iletim hatlarımızı kontrol eden sistemlere yönelik çok sayıda sızma girişimi tespit edildi ve engellendi. Sızma girişimleri, Türkiye’nin ulusal elektrik şebekesinde büyük bir sabotaj hazırlığının da göstergesi” denildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından üst düzey yetkili tarafından açıklanan bu duruma karşılık nelerin yapıldığına dair açıklama yok. Saldırıların artması sonrasında çözüme yönelik çalışmalar ile yoğun bir şekilde sürüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.