Ana sayfa Bilim Türkiyenin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali!

Türkiyenin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali!

PAYLAŞ

Türkiyenin En Büyük Güneş Santrali açıldı. İşte Konya’da açılan Türkiyenin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Kızören’e ait tüm detaylar haberimizde.

Çok uzun zamandır üzerinde çalışılan santral sonunda açıldı. Konya’da kurulan 22,5 megavatlık santralin adına Kızören Güneş santrali kondu. 22,5 megavatlık değeriyle Türkiye’nin en büyük güneş santrali unvanını taşıyor.

Tekno Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Altay Coşkunoğlu, güneşin enerji sisteminde yeni bir hedef olduğunu, gelecek yıllarda Türkiye’nin en iddialı milli serveti olacağını ve tüm enerji kaynaklarının netlik kazanacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda burası toplamda 22,5 megavat kapasiteye sahip. Açık ara farkla Türkiye’nin en büyüğü durumundayız. Güneş sektörü çok şeylere gebe. Hızlı bir şekilde büyüyeceğini görebiliyoruz. Türkiye güneş yönünden bir milli servetin üzerinde oturuyor. Avrupa’da güneş ışın oranları bakımından en iyi coğrafi bölgeye sahibiz. Genel bir misyonumuz var. Her çalıştığımız sektörde öncülük ederiz ve herkese örnek olmaya çalışırız. Şu anda Türkiye’nin farklı yerlerinde faaliyette olan 400 megavatlık tesis var. Hiçbirisi bu tesisteki teknik alt yapıya sahip değil. Santral, ‘Online Scada’ mimarisine sahip Türkiye’deki tek santral. Tamamen yerli yazılım geliştirilerek tasarlanan sistemle paneller uzaktan izlenebiliyor ve üretim değerleri de anlık takip edilebiliyor” dedi. Bir gazetecinin kendisine sorduğu, ‘Güneş santralini kurmak için neden Konya’yı tercih ettiniz? sorusuna ise Coşkunoğlu, Sonuç olarak hammaddemiz güneş ışığı. Güneş ışığının en yoğun olduğu yerlere yapmak en mantıklısı. Konya’nın bir diğer özelliği de düz bir arazide bulunması. Dolayısıyla Konya bu işe başlanılacak en iyi il” dedi.

Türkiyenin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali

Santrali kuran şirketin genel müdür yardımcısı Mehmet Özenbaş, Türkiye’nin en büyük santralinde 75 bin panel bulunduğunu belirterek, Kızören Güneş Santrali 430 dönüm arazi üzerine kurulu. Yaklaşık olarak 20 bin hanenin elektriğini karşılayabiliriz. Şu anda yerli olan tarafımız yüzde 50. Çalışmalarımızla bu oran artacaktır. Santralin yapımında dönem dönem 400 kişiyi istihdam ettik ifadelerinde bulundu.

Yenilebilir enerji kaynakları konusunda ülkemizde çok fazla yatırım yok. Özellikle de büyük şirketlerin son zamanlar da bu konuya daha da önem verdiğini görüyoruz. Umarım, güneş enerjisi santralleri ve rüzgar enerjisi santralleri daha da arttırılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.