Ana sayfa Sosyal Medya Türkiye’ye Ufo Saldırısı Olayı

Türkiye’ye Ufo Saldırısı Olayı

PAYLAŞ
Türkiye'ye Ufo Saldırısı

Sosyal medya da paylaşılan, yüzyılın trollü olan Türkiye’ye Ufo Saldırısı Olayı #UfoAttackToTurkey ve perde arkası detaylarıyla haberimizde.

Bu zamana kadar bir çok troll olay ile karşılaştık. Bu olaylara bir yeniside ülkemizde yaşandı. Türkiyeyi ufolar istila ediyor şeklinde başlatılan bir troll kampanyası, giderek büyümeye başladı. Hatta bunu gerçek sanıp evinden dışarı çıkmaya korkanlar bile oldu. Bir Facebook grubu tarafından başlatılan troll kampanyası sosyal medyanın gündemine oturdu.

Konu ile haberi olmayan ajanslar yalan haberi gerçek gibi yayınlayınca da olanlar oldu. Haberin hızla yayılması sonrasında dolayısıyla bir çok kişi endişelenmeye başladı. Olayın başlangıcı şu şekilde oldu. Kapalı bir gruba üye olan kişiler troll bir olay gerçekleştirmek istedi. Grubun yöneticisi beklenen gün geldi, diyerek troll haberi paylaştı. Daha sonrasında 20 binden fazla üyenin yer aldığı grupta, photoshop kullanmayı bilen herkes farklı fotoğraflar yapmaya, yayınlamaya başladı.

Evinin balkonundaki ışıkları çekerek photoshop kullanan grup üyeleri bu fotoğrafları Türkiyeyi ufolar bastı şeklinde yayınladı. Twitter’da #UfoAttackToTurkey hashtagi ile çeşitli fotoğraflar paylaşan grup üyeleieri İngilizce ve Türkçe olarak tweet attı.

Türkiye’ye Ufo Saldırısı Olayı #UfoAttackToTurkey

Olay beklenenden daha kısa sürede büyüyünce haliyle tüm twitter’da sahte fotoğraflar paylaşılmaya devam etti. Konu ile ilgili kaynak olmadığı halde ajanslar haber yaptığında ise olay biraz daha büyüdü. Bu sefer sadece Twitter’da değil Facebook’da da Türkiyeyi Ufolar bastı haberleri yayınlandı. Bu haber sonrasında gruptaki çoğu kişi, photoshop kullanarak farklı görüntüler elde etti. Hatta bazıları sesler ekleyerek bu seslerle videolar elde etti.

ufo-saldirisi-5 ufo-saldirisi-4 ufo-saldirisi-3 ufo-saldirisi-2trolll-5

Kısacası Yüzyılın Troll Olayı başlamış oldu. Haberlerin hızla yayılmış olması sonrasında grup amacına ulaştı ve olayın troll olduğu bir kez daha anlaşıldı. Geriye de Türkiyeye Ufo saldırısı olayı için yapılan montajlı fotoğraflar ve videolar kaldı.

Son olarak konuyla ilgili Cem Yılmaz gibi ünlüler de mizahi yönden de olsa dahil olunca, olay daha da büyümüş oldu. Kısacası Türkiyeyi ufolar felan basmadı arkadaşlar. Yüzyılın troll olayı başladı ve maalesef ki bazı kişiler bu duruma inandı. Böylelikle sosyal medya aracılığıyla sahte haberlerin ne kadar hızlı yayıldığını bir kez daha gördük. Bu olayı başlatan grubun yayınladığı gönderi aşağıda yer alıyor ;

troll-2 troll

Bu konuda dikkat etmekte fayda var. ABD seçimlerinde sahte haberlerin etkili olduğunun düşünülmesi sonrasında Almanya’nın seçim öncesinde panik halini bir kez daha anladınız umarız? Sahte haberler sonrasında gündem bir anda değiştiği için bu tarz olaylar bazen kritik durumlara yol açabiliyor.

Almanya’nın Sahte haberler ile ilgili mücadelesi haberimizi şuradan okuyabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.