Ana sayfa Yazılım Turla Virüsü Şimdi de Linux Sistemlere Bulaştı

Turla Virüsü Şimdi de Linux Sistemlere Bulaştı

PAYLAŞ

Turla uzun yıllardır Windows sistemlerinde bulunan ve kullanıcıları çileden çıkartan bir casus yazılımdı. Ve görünen o ki, Turla virüsü şimdi de Linux sistemlerine bela olacak.

Root erişimi kullanmayan Turla’ya netstat, komut satırı, görev yöneticisi vesaire gibi yöntemlerle ulaşmak da mümkün olmuyor ve şimdiden iki farklı Linux sisteminde ortaya çıkmış durumda. En azından ünlü güvenlik firması Kaspersky Lab bu bilgileri veriyor.

spyware-800-shutterstock-172523099

Bugüne kadar yüzlerce 32 ve 64-bitlik Windows sistemine bulaşan Turla sadece ev kullanıcılarına değil, hükümet yerlerine, araştırma ve ilaç şirketlerine de sıkıntı yaratmıştı. Virüsün en kötü yanı ise analiz etmenin çok zor olması ve kendini saklamayı iyi bilmesi.

Turla’yla ilgili en ilginç iddiayı ise Enderle Group’ta analist olan Rob Enderle atıyor ve bu virüsün Rusya tarafından hükümet destekli üretildiğini iddia ediyor: “Rusya geçmişte bu yöntemle güvenlik bilgilerini ele geçirdi ve kendi geliştirme ekipleriyle ya da Rus şirketlerle paylaştı. Şahsi kişiler bile, eğer ABD hükümetine bağlı büyük bir firmanın parçasıysa potansiyel kurban hâline geldiler”.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.