Ana sayfa Soru - Cevap Twitch’den Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Twitch’den Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

PAYLAŞ

Bir önceki konumuzda Twitch.TV‘nin ne olduğunu açıklamıştık. Eğer Twitch.TV hakkında detaylı bir bilgiye sahip değilseniz Twitch.TV Nedir? Twitch Ne İşe Yarar? adlı konumuza giderek bilgi alabilirsiniz. Ek bir bilgi olarak Twitch‘ın geçtiğimiz haftalarda uygulmaya soktuğu yasak hakkında detaylı bilgiye Twitch Yayıncılarına Seksi Kıyafet Yasağı Geldi başlığımızdan ulaşabilirsiniz.

İnternet üzerinde oyuncuların ve oyun şirketlerinin kullandığı platform olan Twitch.TV‘de siz de ücretsiz olarak yayın yapmak istiyorsanız sizleri bu konumuzda bilgilendirmek istiyoruz. İlk olarak Twitch.TV‘de canlı yayın yapmadan önce canlı yayın yapmamız gereken programı seçmek gerekiyor. Bizler kullanışı kolay ve en çok tercih edilen Open Broadcast Software (Obs) yayın yapma programını tercih edeceğiz.

twitch-nasil-canli-yayin-nasil-yapilir-1

1- Open Broad Software’i İndirelim

Open Broad Software indirebilmek için tıklayınız. Çıkan sayfada Download diyerek indirme işletimini başlatabilirsiniz.

twitch-nasil-canli-yayin-nasil-yapilir-2

2- Open Broad Software’i Açın

Kurulumunu yaptıktan sonra programı açalım.

twitch-nasil-canli-yayin-nasil-yapilir-3

3- Üst Sekmede Yer Alan Ayarlar’a Tıklayın

Ayarlar’a tıklayarak karşınıza açılan pencereden yayın ayarlarını yapmaya başlayalım.

twitch-nasil-canli-yayin-nasil-yapilir-4

4- Yayın Ayarlarını Yapalım 

Açılan Ayar penceresinde karşınıza çıkan Genel kısmında dili Türkçeleştiriyoruz. Daha sonrasında Kodlama kısmına gelerek yayına ayıracağımız internet hızını ayarlamamız gerekiyor. Yayın Ayarları kısmına gelerek Yayın Servisini Twitch olarak ayarlıyoruz. FMS URL’yi ‘EU: Frankurt, DE’ olarak seçiyoruz.Yayın Anahtarı kısmına ise yayın anahtarını yazmak gerekiyor. Yayın anahtarını almak için tıklayınız. Diğer seçenekler ise sizin isteğinize kalmış. Yayının kayda alınması vb. gibi. Video kısmına gelerek Ekran Çözünürlüğü ve FPS‘yi ayarlamak gerekiyor. Bu bilgileri bilgisayar sisteminize göre ayarlamanız gerekmektedir. Sonraki ayarlar ise aynı şekilde kendi isteğinize göre ayarlanmaktadır.

twitch-nasil-canli-yayin-nasil-yapilir-5

5- Yayına Başlamadan Önce Yayın Hazırlıklarını Yapmak

Obs penceresine geri döndüğümüz zaman sahne oluşturmamız gerekiyor. Sahneler kısmına sağ tıklıyarak yeni bir sahne, Kaynaklar kısmına sağ tıklayarak yeni bir kaynak yaratabiliriz. Eğer oyun yayını yapcaksanız Oyun Yakalama seçmeniz gerekmektedir. Oyun yakalama penceresi açıldığı zaman oyununuzun açık olması gerekmekte.Daha sonra açık olan oyununuzu seçerek canlı yayına hazır olursunuz.

twitch-nasil-canli-yayin-nasil-yapilir-6

6- Canlı Yayın Kontrollerini Yap, Canlı Yayına Başla!

Canlı yayın ayarlarımızı yaptıktan sonra artık yayına hazırız. Ancak canlı yayına başlamadan önce Mikrafon, Hoparlör ayarlarını kapatıp, açma ayarladıktan sonra  yayını başlatabilirsiniz. Hepinize iyi yayınlar dileriz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.