Ana sayfa Sosyal Medya Siyasetçilerin Sildiği Tweetleri Yayınlayan Politwoops Geri Döndü

Siyasetçilerin Sildiği Tweetleri Yayınlayan Politwoops Geri Döndü

PAYLAŞ

Twitterda farklı yapıda olan  ve Siyasetçilerin Sildiği Tweetleri Yayınlayan Politwoops Geri Döndü ! Siyasetçilerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. 

Twitterla
ilgili birçok projeyi ve birçok uygulamayı biliyoruz. Aralarında gerçekten saçma olanları da var, gerçekten işe yarar olanları da. Twitter’da bulunan hesaplara baktığımız zaman, tamamen uygulama bazlı çalışan hesaplar var. “Politwoops” isimli bir sisteme baktığımız, Dünyadaki tüm siyasetçilerin Twitter hesapları tek tek takip edilip, bu hesapların attığı tweetlerın fotoğrafı çekiliyor. Böylece atılan tweet silinse dahi, sisteme düşmüş, ekran görüntüsü alınmış oluyor. Anında ekran görünütüsünü çeken ve bunu gerektiğinde medyayla paylaşan “Politwoops“‘un çalışma mantığı ise oldukça basit. Önce siyasetçileri takip ediyor, ardından tweet atılmış mı kontrol ediyor. Bunu her saniye yapan sistem eğer ki tweet atılırsa anında ekran görüntüsünü yakalıyor. Böylece siyasetçilerin verdiği vaatler, verdiği sözler twitter’da yayınladığı tweetler silinse dahi uygulamanın sistemine düşmüş oluyor.

Bu sistemi kuran ABD merkezli, Sunlight Foundation kurdukları bu sistem ile beraber hem tepki çekmiş, hemde adını tüm dünyaya duyurmuştu. Ancak bu kadar sistematik çalışan bir sistemi ayakta tutmakta oldukça zor, lakin sistemi kurduktan sonra gerek twitter yetkilileri gerek politikacılar tarafından baskıya uğradı. Sistem, silinen tweetlerin ekran görüntüsünü çekmekle kalmıyor, hangi saatlerde yayınlanıp, hangi saatlerde silindiğini de birebir kullanıcılara aktarıyordu. Bu yüzden bir süredir baskılara boyun eğen sistem, dış baskılar yüzünden kapalı kısa bir süre kapalı kaldı. Bunun üzerine Sunlight Foundation yetkilileri ekipte yaşanan bazı anlaşmazlıklar ve twitter’ın baskılarından dolayı bu şekilde karar verdiklerini açıklamıştı.

politika
Tam bu haberi yayınlarken Politwoops sitesini kontrol ettiğimizde Ted Strickland ve Chaka Fattah’ın yayınladığı tweetleri sildiklerini görüyoruz.

Politwoops sistemi yok oldu, dış baskılara yenik düştü derken, yetkililer açıklama yaparak sistemi devam ettireceklerini, açık kaynaklı bu sistemi Avrupa ve Amerika için özelleştirilmiş internet sitelerinde kullanıma sunduklarını açıkladı. Sistemde şu anda Türkiyeden tanıdığımız isimler yok. Ancak buradaki bağlantıya tıklayıp sisteme girdiğinizde, en üstten hesap ekle butonuna tıklayarak, twitter hesaplarını ekleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.