Ana sayfa Otomobil Uber Kaliforniya Yönetimi ile Karşı Karşıya!

Uber Kaliforniya Yönetimi ile Karşı Karşıya!

PAYLAŞ
Uber Kaliforniya Yönetimi ile Karşı Karşıya Geldi!

Popüler servisler arasında yer alan Uber Kaliforniya Yönetimi ile Karşı Karşıya Geldi! Otonom araçların testini yapan Uber’e dava açılacak!

Kaliforniya yönetimi ile Uber arasında geçen tartışma, davaya taşınacak. Firma ve yönetim arasındaki anlaşmazlık davalık oluyor. Uber’in bir süredir otomatik pilotlu yani otonom araçları test ettiğini biliyoruz. Volvo ile Uber’in ortak çalışması sonrasında yürütülen projenin asıl amacı otonom araçların trafikteki sayısını arttırmak. Ayrıca Uber servislerini daha gelişmiş hale getirmek.

Uber ile Volvo’nun uzun bir süre önce anlaşması sonrasında proje tasarlandı. Otonom araçların daha fazla trafiğe çıkması adına testler yapan Uber, XC90 isimli 4X4 araçlar için test’lerde analizler alıyor. Trafikte testleri yapılan bu araçlar, trafikte ne gibi durumlarla karşı karşıya kalıyor, verdiği tepkiler ne oluyor , Bunun yanında  Bu araçları daha verimli hale getirmek adına trafiğe çıkartan Uber, Kaliforniya yönetimi ile karşı karşıya kaldı.

Uber Kaliforniya Yönetimi ile Karşı Karşıya!

FBI ile Apple arasındaki gerginlik gibi uzayacağı söylenen bu durumdan iki tarafta şikayetçi. Uber’e göre trafikte zaten otonom araçlar bulunuyor. Ayrıca üretimi yapılan araçlar tamamen sürücüsüz değil. Yani sürücü isteğe bağlı açabiliyor, kapatabiliyor. Herhangi bir durumda müdahale edebiliyor. Trafikte zaten buna benzer bir çok aracın olduğu ve bu yüzden sorun teşkil etmediği düşünülüyor.

Her ne kadar Uber tarafından böyle düşünülse de bir kaç gün öncesinde Uber’in otonom araçlarının kırmızı ışıkta durmadığına dair sosyal medya da video paylaşılmıştı. Bu video sonrasında Kaliforniya’da görevliler aracı garaja çekmek zorunda kaldı. Bu ve bunun gibi durumlar her ne kadar normal olsa da, Kaliforniya’da yetkililerin bu duruma sert çıkışı büyük olay oldu. Hatta durum öyle büyüdü ki, Kaliforniya yönetimi, Uber’e dava açmak için gerekli yerlere başvuru da bulundu.

Bir tarafta, trafikte bu tarz araçların zaten var olduğu düşüncesine sahip olan Uber, diğer tarafta Kaliforniya yönetimi bulunuyor. Bakalım bu durum nasıl ilerleyecek. Apple ile FBI gerilimi kadar ses getirecek mi hep beraber göreceğiz. Şimdiden yerlerimizi alalım, söylenenlere göre ses getirecek türden bir olay.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.