Ana sayfa Soru - Cevap Ubuntu Nedir? Ne İşe Yarar?

Ubuntu Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Ubuntu Linux tabanlı işletim sistemidir. Tamamen insancıl bir yapısı vardır. Şöyle ki kodlar açık kaynaklı olduğu için üzerinde oynama ve geliştirme yapılabilir. Herhangi bir bilgisayarda yapılan geliştirme bütün Ubuntu sistemini kullanan bilgisayarlarda da etkili olmaktadır. Ubuntu, kullanıcı odaklı olduğu için gönüllü geliştiriciler tarafından geliştirme işlemi yapılmaktadır. Böylece Canonical Ltd.’nin üzerinde ki yük bir nevi azalmış oluyor. Canonical şirketi yazılımı tamamen ücretsiz olarak kullanıcılarına sunuyor. Gelir elde etme kısmı ise kurumsal olarak yazılım desteği talebinde bulunan şirketlerden sağlanıyor.

Ubuntu sisteminin kodlarını değiştirip yayınlayabilirsiniz kimse size niye yayınlıyorsun diye sormaz. Bu konuda özgürsünüz sistem genel kamu lisansı ile güvence altındadır. Yazılım kamuya mal olmuştur.

ubuntu-ekran-goruntusu

Ubuntu’nun finansal kaynağı Canonical Ltd. ve Mark Shuttleworth sağlanır. Öyle ki 2005 yılında Ubuntu’nun uzun vadeli geleceğini koruması için bir vakıf kurulmuş ve başlangıç olarak 10 milyon dolarlık bir bağış yapılmıştır. Bu bağış Mark Shuttleworth tarafından yapılmıştır.

Sistemin altı ayda bir yeni sürümü yayınlanmakla birlikte Canonical şirketi iki yılda bir yayınlanan uzun süreli destek sürümlerine hem sunucu hem de masaüstü sistemleri için beş yıl boyunca güncelleme desteği verilmektedir. Ara sürümlerde ise durum biraz daha farklı şöyle ki dokuz ay boyunca güvenlik yamaları, geliştirmeler ve yazılım güncelleme desteği sunulmaktadır. Uzun süreli desteği LTS olarak da görebilirsiniz. LTS’nin açılımı Long Term Support‘tur. Ubuntu LTS sürümlerini kullanmanızı öneririz. Ara sürümleri deneme amaçlı kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

ubuntu-ekran-goruntusu-2

Ubuntu sadece kişisel kullanım için değil aynı zamanda sunucu taraflı da kullanılabilmektedir. Yaygın bir Linux dağıtımı olması sebebiyle Linux’a başlangıç için en uygun alternatif diyebiliriz. Hatta Teknovi sunucusunda Ubuntu işletim sistemi bulunmaktadır. Teknovi, Ubuntu 14.04 LTS işletim sistemini kullanan bir sunucuda barınmaktadır.

Ubuntu genel manada sistem olarak kendini insanlara açmış ve kişisel olarak özelleştirme imkanı sunan bir yazılımdır. Bu manada açık kaynaklı olarak kullanılan en yaygın sistem olduğunu söyleyebiliriz diye düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.