Ana sayfa İnternet Ünlülerin Çıplak Fotoğraflarını Çalan Hacker Tutuklandı!

Ünlülerin Çıplak Fotoğraflarını Çalan Hacker Tutuklandı!

PAYLAŞ
Ünlülerin Çıplak Fotoğraflarını Çalan Hacker

iCloud hesaplarının hacklenmesi olayını mutlaka duymuşsunuzdur. Bu olay sonrasında Ünlülerin Çıplak Fotoğraflarını Çalan Hacker Tutuklandı!

Apple tarafında yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi hiç şüphesiz ki 2014 yılında yaşanan iCloud hacklenmesi olayıydı. Olayı kısaca hatırlatalım. 2014 yılında yaşanan olay da ünlüler de dahil olmak üzere bir çok kişinin kişisel dosyaları hackerların eline geçti.

Daha sonrasında bazı ünlülerin çıplak fotoğrafları internet aleminde dolandı. Her ne kadar konu ile ilgili Apple tarafından açıklamalar yapılsa da fotoğrafların internet aleminde gezmesi sonrasında sıkıntı daha da büyümüştü.

Geçtiğimiz aylarda ünlülerin şifresini çaldığı iddiasıyla gözaltına alınan hacker Ryan Collins, tutuklanmış ve dava süresi başlatılmıştı. Mahkeme de suçunu itiraz eden 36 yaşındaki hacker, 100’den fazla kişinin iCloud bilgilerini hacklediği ortaya çıktı. Bu kişiler arasında Rihanna, Avril Lavigne, Jennifer Lawrence ve daha bir çok ünlü yer alıyor. Dolayısıyla bu kadar ses uyandıran bir skandal neticesinde firma tarafından açıklamalar yapılmıştı.

Ünlülerin Çıplak Fotoğraflarını Çalan Hacker Tutuklandı!

Savcı tarafından alınan bilgilere göre hacker, Google ve Apple adını kullanarak bir çok kişiye mail göndermiş. Maile tıklayan kişiler, şifre ve kullanıcı adlarını hacker’a göndermiş olmuş. Bir çok kullanıcı bu durum sonrasında Apple’a yüklenmiş ve bu durumun en çok suçu olan tarafının Apple olduğu savunulmuştu.

iCloud’da bir açık olduğu bile konuşuluyordu ki, Savcılığın açıkladığına göre, ünlüler de dahil olmak üzere bir çok kullanıcı bilerek ve isteyerek maillere tıklamış. Dolayısıyla suçlu taraf da maillere tıklayanlar olmuş oldu. 2014 Ağustos ayında gerçekleşen bu olay sonrasında Ünlülerin Çıplak Fotoğraflarını Yayınlayan Hacker suçlu bulundu. Duruşma da ayrıca hacker’a fotoğrafların yayılması ile herhangi bir bağlantısı olup olmadığı soruldu. Ancak Ryan Collins bu suçlamaları kabul etmedi.

Kanıt olmadığı için, fotoğrafların yayılmasına suçlu gösterilmedi. Los Angelas’da yakalanan hacker, 250 bin dolar para cezası ve 5 yıl hapis istemiyle yargılanacaktı. Ancak pensilvanya’daki evinin yakınında bulunan mahkemeye gönderilmesi sebebiyle 2 yıl hapis cezası verildi. Her ne kadar başlangıçta Apple suçlu bulunsa da daha sonrasında konu ile ilgili araştırmalar yapıldıktan sonra Apple’ın suçu olmadığı söylendi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.