Ana sayfa Dünyadan Üzerine Basıldığında Elektrik Üreten Kaldırım Projesi!

Üzerine Basıldığında Elektrik Üreten Kaldırım Projesi!

PAYLAŞ
Üzerine Basıldığında Elektrik Üreten Kaldırım Projesi

Las Vegas’da bir bölgede uygulanan ve Üzerine Basıldığında Elektrik Üreten Kaldırım Projesi bölgenin elektriğini üretebiliyor. İşte o projenin detayları.

Günümüzde bir çok yol sayesinde Elektrik enerjisi üretilebiliyor. Rüzgar enerjisi, Suyun hareketi ve daha bir çok olay sayesinde elektrik üretmek mümkün hale gelirken EnGoPlanet isimli bir firma tarafından geliştirilen proje ilk meyvelerini vermeye başladı.

Las Vegas’da proje bölgesi olarak seçilen bir bölgede uygulanan proje aslında oldukça süper bir fikirle yola çıktı. Projenin temel amacı, günde binlerce insanın geçtiği işlek kaldırımlardan elektrik üretmek. Böylelikle o bölgede kullanılan akıllı lambalar, kaldırımlardan üretilen enerji ile çalışabilecek. Hatta proje daha da arttırıldığında belkide o bölgenin elektrik enerjisini kullanacak. Böylelikle bir nevi o bölgenin elektrik enerjisi karşılanacak.

Üzerine Basıldığında Elektrik Üreten Kaldırım Projesi!

Özel kaldırımların kullanıldığı bölge de, kaldırımın altında aslında ufak sistemler mevcut. Bir kişi kaldırıma bastığı andan itibaren kinetik enerji depolanıyor ve bu enerji ile sokak lambaları çalışabiliyor. Projenin ana fikri bu diyebiliriz. Ancak gelecekte çok daha büyük alanların elektrik ihtiyacını karşılayabileceği durumu da ortada.

Dünyanın son zamanlarda küresel ısınma gibi olaylara karşı duruşu giderek daha da azalıyor. Bu yüzden bu tarz projeler aslında Dünyanın geleceği için oldukça önemli. Kaldırımların altında yer alan pistonlar, üzerine basıldıkça kinetik enerjiyi depoluyor.

Kinetik enerjinin depolanması sonrasında bataryalar şarj oluyor ve bazı alanlardaki şarj istasyonları, Wi-Fi HotSpot ağı, ayrıca sokak lambaları bu sistem sayesinde çalışabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.