Ana sayfa İnternet VPN Uygulamalarına Erişim Engeli Geldi!

VPN Uygulamalarına Erişim Engeli Geldi!

PAYLAŞ
VPN Uygulamalarına Erişim Engeli

Sosyal medya erişim engeli sonrasında VPN kullananları üzecek bir haber geldi. VPN Uygulamalarına Erişim Engeli Geldi! İşte engellenen uygulamalar, servisler.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yaşanan internet engellemeleri bugün de devam ediyor. Dün yaşanan olaylar sonrasında, başlangıçta sosyal medya siteleri engellenmişti. Erişim engeli getirilen Twitter, Facebook, Youtube gibi platformların yanında Whatsapp’a da engel getirilmişti. Dün başlayan engellemelerin devamı bugün sürüyor.

Bu akşam saat 22:30 itibari ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından operatörlere gönderilen talimat sonrasında VPN uygulamalarının erişime engellenmesi istendi. 5651 sayılı kanunun 6cı maddesinin 1 fıkrasının ç bendi kapsamında VPN servislerinin erişime engellenmesi söz konusu oldu. Operatörlere çağrı yapan BTK’dan VPN Uygulamalarına Erişim Engeli Geldi! Operatörler tek tek VPN uygulamalarını engellemeye başladı.

VPN Uygulamalarına Erişim Engeli Geldi!

VPN servisleri arasında yer alan, Zenmate, Hotspot Shield, Psiphon, TunnelBear, Espress VPN, IPVanish VPN, Zero VPN, Vypr VPN, Private Internet Access VPN bu engelden etkilenecek. VPN servisleri aracılığıyla sosyal medya sitelerine giriş yapan kullanıcılar artık giriş yapamayacak.

Sosyal medya sitelerinin dün engellenmesi sonrasında bir çok kullanıcı VPN servislerine akın etmişti. Ancak alınan karar ile beraber yasaklı sitelere giriş uygulamaları engellendi. Kısaca söylemek gerekirse artık bahsi geçen uygulamaları kullanarak yasak delinmeyecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.