Ana sayfa Soru - Cevap Weibo Ne İşe Yarar? Weibo Nedir?

Weibo Ne İşe Yarar? Weibo Nedir?

PAYLAŞ

Weibo (Sina Weibo) nedir sorusunun en basit cevabı Çin’li mikroblog web sitesidir. Weibo ne işe yarar derseniz bir sosyal ağ olarak tanımlayabiliriz. Twitter ve Facebook’un karışımı olarak bilinen Weibo, Çin’deki en popüler sitelerden biridir ve ülkedeki Twitter yasağı sebebiyle de bu denli tutulmaktadır. Çin’deki internet kullanıcılarının yüzde 30’luk dilimi Weibo kullanmaktadır.

Site 14 Ağustos 2009 tarihinde SINA Corporation tarafından açılmıştır ve Aralık 2012 raporlarına göre 503 milyon kayıtlı kullanıcısı vardır. Hergün 100 milyon mesajın atıldığı site, ilk olarak yayın hayatına Çince başlasa da ardından İngilizce dil desteği de eklenmiştir. Ancak Weibo’nun Türkçe dil desteği yoktur. Türk kullanıcı kitlesi ise yoktur. Weibo adı Çince’de “mikroblog” anlamına gelmektedir. Tıpkı Twitter’da olduğu gibi Weibo’da da tanınmış kişi ve organizasyonlar için verifikasyon programı mevcuttur. Bir hesap doğrulandığında ona “doğrulama rozeti” verilmektedir.

Bu yazıyı yazmamızın sebebi, sitemizdeki haberlerin bazı görsellerinde Weibo logosunu görmüşsünüzdür. Çoğu akıllı telefon ve tablet bilgisayar Çin’de üretildiği için bu akıllı telefonlar piyasaya çıkmadan hemen önce Weibo’da görünür. Genellikle fabrikada çalışan işçiler ve diğer fabrika çalışanları tarafından Weibo üzerinden bu görseller paylaşılıyor.

weibo-nedir

Birçok özelliği Twitter’la aynı olan sitede de 140 karakter limiti vardır ve birini mention ederken veya konuşurken @KullanıcıAdı formatı kullanılır. Hashtagler de #Hashİsim# formatıyla yollanır. Aynı zamanda “retweet” benzeri durumlar da vardır.

Ek olarak, Weibo’da görsel ifadeler de vardır ve her yazıya görsel, müzik veya video dosyası eklenebilir. Weibo’nun Çince sürümünü kullanmak için Çin vatandaşı olmak zorunludur çünkü site sizden Çin’e kayıtlı bir telefon numarası veya Çin kimlik numarası istemektedir. Sino Weibo’nun iPhone ve iPad uygulamalarında İngilizce seçenekleri vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.