Ana sayfa Android WhatsApp Güncellendi : Mavi Tıklar Ne Anlama Geliyor?

WhatsApp Güncellendi : Mavi Tıklar Ne Anlama Geliyor?

PAYLAŞ

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kısa bir süre önce güncellendi. WhatsApp 2.11.43 versiyonuna kavuştu ve bu sayede Facebook tarafından satın alındığından beri en büyük değişikliklerden bir tanesi kullanıma sunuldu. Ancak bu yeni özellik kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Genel iyileştirmeler haricinde mesaj gönderildiğinde görülen tık işaretlerinde önemli bir değişiklik söz konusu. Şöyle ki; eski WhatsApp sürümlerinde mesaj gönderdiğiniz zaman mesajın başarılı bir şekilde sizden çıkması tek bir tık ile simgeleniyordu. İkinci tıkın anlamı ise mesajın karşı tarafa ulaştığı anlamına geliyordu. Yapılan yeni güncelleme ile bu özellik değiştirildi ve 3 farklı mesaj durumu ortaya çıktı.

whatsapp-mavi-tiklar-ne-demek-ne-anlama-geliyor

Tek gri tık : Gri renkli tek tık mesajın başarılı bir şekilde WhatsApp sunucularına ulaştığı anlamına geliyor.

İki gri tık : İki adet gri renkli tık, mesajın alıcının telefonuna ulaştığını simgeliyor. Yani mesajı gönderdiğiniz kişinin internet bağlantısı aktif ve mesaj, karşı tarafın bildirim menüsüne ulaştı.

İki mavi tık : Facebook mavisine oldukça benzeyen bu mavi renge sahip iki tık ise mesajı alıcının okuduğu yani gördüğü anlamına geliyor.

Facebook’un kendi içerisinde yer alan mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger‘da yer alan “Görüldü” ibaresi ile aynı işleve sahip olan bu iki mavi renkli tık, kullanıcılar tarafından oldukça eleştiriliyor. Mesajın okunduğu bilgisini gönderene ulaştıran WhatsApp‘ın etik ve ahlaki ve sınırıların dışına çıktığı gerekçesiyle kullanıcılar adeta isyanda.

Bu tepkilere henüz bir cevap gelmiş değil ancak bize kalırsa bu tıkların maviye dönüşmesi, WhatsApp’ın Facebook servislerine biraz daha yaklaştığını gösteriyor. İlerleyen dönemlerde konu hakkındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Son olarak bu güncelleştirmenin henüz iOS tarafına gelmediğini belirtelim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.