Ana sayfa Uygulama Whatsapp Kriptolu Mesaj Güncellemesi! Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Whatsapp Kriptolu Mesaj Güncellemesi! Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

PAYLAŞ

Bu zamana kadar farklı farklı güncellemelerle karşımıza çıkan Whatsapp Kriptolu Mesaj Güncellemesi Yaptı. İşte Uçtan uca şifreleme hakkında detaylar.

Whatsapp yeni bir güncelleme ile karşımıza çıktı. Özellikle de son zamanlar da Whatsapp’da bir çok kullanıcının şikayetçi olduğu bir konu vardı. Whatsapp mesajları telefonu açtıktan sonra herkes tarafından okunabilir haldeydi. Yeni bir güncelleme ile bu sorun ortadan kalktı ve artık Whatsapp Şifreli Mesaj Güncellemesi karşımıza çıktı. Yeni güncelleme Whatsapp ile Open Whisper Systems ile ortaklaşa geliştirilen bir şifreleme algoritmasıyla karşımıza çıkıyor.

Sohbette göndermiş olduğunuz mesajlar, yalnızca sohbetteki kişiler tarafından okunabilir hale gelecek, böylelikle Whatsappdaki güvenlik sorunu da ortadan kalkmış olacak. Whatsapp’da bazı güncellemeler sunuculara direk yansıdığı için herhangi bir güncelleme işlemi yapmanıza gerek kalmıyor. Şifreleme güncellemesi de sunuculara yansımış durum da ve şu anda ülkemizde de kullanılabilir hale gelmiş.

Whatsapp Kriptolu Mesaj Güncellemesi

Bu konuda bir çok soru cevapsız bir şekilde bekliyor. Ancak en merak edilen soru bu. Bazı kullanıcılar Whatsapp’ın kendini sağlam almasından dolayı bu güncellemeyi getirdiğini belirtti. Yeni güncelleme ile beraber kriptolu telefona sahipmiş gibi arama yapabilir, mesaj atabilirsiniz. Devlet sırlarını bile açıklasanız, artık siz ve mesaj yolladığınız kişi haricinde kimse bu mesajları okuyamayacak. Çünkü yeni güncelleme de mesajlar artık şifreleniyor, bu şifreleri de, konuşmadaki kişiler görebiliyor.

Örnek vermek gerekirse, aklınızda büyük bir proje var ve bir arkadaşınızdan yardım almak istediniz. Arkadaşınıza yazdığınız “…şöyle bir projem var” vs. tarzındaki mesajı dışarıdan bir başkası “#32-\0*/(“ şeklinde karışık bir kriptolu mesaj olarak görecek. Böylece hem sizin, hem de karşınızdaki kişinin mesajları daha güvenli bir hal alacak. Aranızdaki mesajların okunması için, sizin ve karşınızdaki kişinin cihazı olması gerekiyor, aksi takdirde mesajlara ulaşılması oldukça zor bir hale geliyor. Bu zamana kadar filmlerden, televizyonlardan gördüğümüz kriptolu mesajlaşmayı artık Whatsapp’da kullanabileceksiniz.

23

Uçtan Uca Şifreleme Nedir? Nasıl Aktif Edilir?

Güncelleme bir çok cihazda otomatik olarak kurulu halde. Yani bu konuda cihazınıza yeni bir Whatsapp güncellemesi yapmanız gerekmiyor. Ancak Whatsapp’a giriş yaptığınız da birisiyle mesajlaşırken, bir uyarı mesajı gelecek ve bu uyarı mesajında uçtan uca mesajlaşmayı aktif hale getirmeniz için gerekli sekmeler yer alacak. Mesaja tıkladığınız da çıkan “Doğrula” ya tıkladığınız da Uçtan uca şifreleme cihazınız için aktif bir hale gelecek. Doğruladıktan sonra açılan ekranda, QR kodu ve kripto şifresi verilecek. Kodu tarayarak, mesajlardaki şifrelemeyi de kaldırabiliyorsunuz.

Apple’dan sonra Whatsapp’ın da güvenlik anlamında sorun yaşamaması adına şirketin bu şekilde bir çözüm getirdiğine inanıyorum. Şirket, mesajları şifreleyerek, hem kullanıcıları hem de kendini güvene almış oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.