Ana sayfa Windows 10 Windows 10 Cloud Detayları Ortaya Çıktı!

Windows 10 Cloud Detayları Ortaya Çıktı!

PAYLAŞ
Windows 10 Cloud Detayları Ortaya Çıktı!

Windows 10 Insider test yapıları içerisinde karşımıza çıkan Windows 10 Cloud Detayları Ortaya Çıktı! İşte Windows 10 Cloud hakkındaki yeni detaylar.

Windows RT ile benzerlikleri bulunan fakat Windows eksikliklerini giderme çabasında olan Windows 10 Cloud işletim sistemi hakkında yeni bilgiler ve ekran görüntüleri ortaya çıktı.

Windows 10 Insider önizleme yapısı olan 15019 ile ortaya çıkan Windows 10 Cloud sürümü bulut tabanlı olmayacak. Windows 10 Cloud işletim sistemi sadece Windows Mağaza uygulamalarını kullanmaya izin verecek. Bu özellik ile Windows RT ile benzerlik gösteren Windows 10 Cloud, Google Chrome OS için Microsoft tarafından geliştirilen ciddi bir rakip olacak gibi duruyor.

Windows 10 Cloud Detayları Ortaya Çıktı!

Windows RT ile benzerliklerinin dışında farklılıklar da bulunduran Windows 10 Cloud işletim sistemi Windows RT’nin bir çok eksiğini gideriyor. Örnek verecek olursak Windows 10 Cloud ile Windows Mağaza uygulama pencerelerinin yeniden boyutlandırılabilmesi bu farklılıklardan sadece birisi. Windows RT Windows Mağaza uygulamalarının sadece tam ekran çalışmasına izin veriyordu ve kullanıcılardan en çok şikayet geldiği konu buydu.

Windows 10 Cloud Detayları Ortaya Çıktı

Evernote uygulaması, Windows Mağaza için çevrilmiş bir Win32 uygulaması yani Project Centennial uygulaması olarak çalışıyor. Bu uygulamanın çalışması için x86 tabanlı cihazlar veya Windows 10’u ARM üzerinden destekleyen cihazlar gerekecek. Düşük özelliklerdeki ARM tabanlı cihazlarda ise Microsoft’un nasıl bir yol izleyeceği ise henüz belli değil.

Windows 10 Cloud işletim sisteminin istediğiniz takdirde tam sürüm Windows durumuna da yükseltilebileceği söyleniyor. Windows 8 ile birlikte çıkan Windows RT sürümünde böyle bir imkan sunulmadığı için bu durumda Windows 10 Cloud için bir artı oluşturuyor. Windows 10 Cloud sisteminin tam sürüm Windows durumuna yükseltilebileceği bilgisine ise Editions Matrix XML dosyası üzerinden erişildiği belirtiliyor.

Windows Mağazaya bağımlı kalmak istemeyen kullanıcılar ise belirli bir ücret ödeyerek kısıtlamalardan kurtulabilecek. Microsoft tarafından Windows 10 Cloud lisanslarının ücretsiz olarak dağıtılacağı bilgisi de beklentiler arasında yer alıyor.

Ayrıca son zamanlarda çıkan, Windows 10 Cloud hakkındaki söylentilere bakarsak ChromeOS’a rakip olarak sunulacağını söyleyebiliriz. Microsoft bu konuda ileriye dönük hamleler yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.