Ana sayfa Bilgisayar Windows 10 Nasıl Daha Hızlı Hale Getirilir?

Windows 10 Nasıl Daha Hızlı Hale Getirilir?

PAYLAŞ
Windows 10 Nasıl Daha Hızlı Hale Getirilir

Windows 10 yeni güncellemeler ile daha da hızlı. Ancak Windows 10 Nasıl Daha Hızlı Hale Getirilir? sorusuna verilecek cevapları merak edenler için işte detaylar.

Yavaş ve sürekli donan bir bilgisayar kullanıcıların asla istemediği bir durumdur. Ne zaman bilgisayarınıza ihtiyacınız olsa uzun uzun açılmasını bekliyorsanız iyi bir kasa temizliğine ve donanımlarınızı yükseltmeye ihtiyacınız vardır. Bunlarla uğraşacak zamanı olmayanlar ve bilgisayarını bir miktar hızlandırmak isteyenler için bir kaç önerimiz var.

Bu yazımızda sizlere Windows 10 Nasıl Daha Hızlı Hale Getirilir? sorusunun cevabını veriyoruz. Ancak farklı bir Windows sürümü kullanıyorsanız, Windows 10 ile beraber bilgisayarınızın daha hızlı olacağını söyleyelim. Bu yüzden bilgisayarınızı mümkünse ilk olarak Windows 10 işletim sistemine yükseltin.

Windows 10 Nasıl Daha Hızlı Hale Getirilir?

Bilgisayarınız Windows 10’u ilk kurduğunuz da oldukça hızlı bir hale gelecektir. Eğer gelmiyorsa muhtemelen virüsler ile başınız dertte. Tavsiyemiz Windows Defender aktif hale getirmeniz. Tüm bunlara rağmen

1-Bilgisayar Hızlı Açılsın
Çözüm: Sıklıkla kullanmadığınız ve önemli görmediğiniz programların sistem başlangıcında başlamasını devre dışı bırakın.
Nasıl Yapılır: Görev Yöneticisi > Başlangıç > Buradaki programları devre dışı bırakabilirsiniz

2- Başlat Menüsü Hızlı Açılsın
Çözüm: Kayıt defteri değişikliği ile başlat menüsü hızlandırılabilir.
Nasıl Yapılır: Başlat menüsüne “regedit” yazarak > Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın > Şu anahtara gidin “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop > Sağ Paneldeki MenuShowDelay değerini 200 olarak değiştirin > Kullanıcı oturumunu kapatıp açın.
Not: Kayıt Defteri değişikliği yaparken dikkatli olunması gerekiyor, aksi takdirde sisteminizi kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

3- Sağ Tuş Menüsü Hızlandırılsın
Çözüm: Mouse’unuzun sağ tuşuna bastığınızda menünün açılması uzun sürüyorsa menünüzde çok fazla öğe sıralanıyor olabilir. Menüyü düzenleyerek sağ tuş menüsünü iyileştirip hızlandırabilirsiniz.
Nasıl Yapılır: CCleaner’ın Tools Bölümünü açın > Startup > Context Menu üzerinden değişiklik yapın.

4- Disklerin Birleşimi Hızlandırılsın
Çözüm: Windows, disklerin birleşimini uzun zamandır otomatik yaptığı için bu işi kendiniz yapmanız gerekmiyor. Ancak Windows’un eski bir sürümünü kullanıyorsanız ve disklerin birleştirme işleminin çok uzun sürdüğünü düşünüyorsanız Defraggler kullanabilirsiniz.
Not: SSD kullanıyorsanız diskinizi birleştirmemelisiniz.

5- “Bu Bilgisayar’a Ulaşımım Hızlansın
Çözüm: Windows 10’dan önceki sürümlede Windows+E tuşu Bu Bilgisayar penceresini açıyordu. Windows 10 ile birlikte Windows+E tuşu Hızlı Erişimi açıyor. Kısayolu eski haline döndürerek Bu Bilgisayar’a ulaşımı hızlandırabilirsiniz.
Nasıl Yapılır: Dosya Gezgini > Görünüm > Seçenekler > Klasör Seçenekleri > ‘Aşağıdakileri yapmak için..’ seçeneğini Bu Bilgisayar olarak değiştirin

6- Yanıt Vermeyen Programlar Kilitlenmesin
Çözüm: Çok ihtiyacımız olduğu anda programlar kilitlenip kalıyor. Bu durumda programlar, ekranda bir dakika veya daha fazla kaldıklarında pencerede “Görev Sonlandır” düğmesi açılır ve takılan programdan kurtulabiliyorsunuz.
Nasıl Yapılır: Görev Yöneticisi kullanarak programlar daha hızlı kapatılabilir.
Not: Aynı program sıkça donuyorsa bu programı kaldırıp baştan yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Unutmayın, yukarıdakiler bilgisayarınızı hızlandırmaya yardımcı olacak şeylerdir. Bunun yanı sıra virüslerden korunmak için ve aynı zamanda daha da hızlı olabilmesi için Windows 10 güncellemelerini kurmalısınız. Sahte veya lisanssız bir Windows işletim sistemi kullanıyorsanız tavsiyemiz, Windows 10 işletim sistemini lisanslı bir şekilde satın alıp ve temiz kurulum yapmak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.