Ana sayfa Bilgisayar Windows 10’lu Telefonların Özellikleri Ne Olacak?

Windows 10’lu Telefonların Özellikleri Ne Olacak?

PAYLAŞ

Microsoft, akıllı telefonlar için Windows 10 işletim sistemini duyurdu. Windows Phone 8 cihazlar Windows 10 güncellemesi alınca hangi özelliklere sahip olacak? Windows 10 kullanan telefonların özellikleri ve detaylar haberimizde. Windows 10 güncellemesiyle neler gelecek hep birlikte görüyoruz.

Bilgisayar, tabletler ve akıllı telefonları tek bir işletim sisteminde toplama iddiasında olan Microsoft, Windows 10 işletim sistemini 2 gün önce duyurdu. Peki Windows 10 kullanan telefon ve tablet bilgisayarların özellikleri olacak? Windows 10 güncellemesi hangi özellikleri beraberinde getirecek şimdi onları görelim.

Temel olarak gelen en büyük değişiklik Windows 10 kullanan akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler aynı bildirim ekranını kullanacak. Yani bilgisayarınıza gelen bir bildirimi telefondan görebileceksiniz. Veya telefonunuza gelen bildirimleri bilgisayarınızdan görebileceksiniz. Ayrıca Microsoft’un kendine özgü bir mesajlaşma yazılımı üzerinde çalıştığı da biliniyor.

1. Project Spartan Tarayıcı

Windows 10 ile birlikte Spartan isimli yeni bir tarayıcı geliyor. Bu tarayıcı hem mobil hem masaüstü platformlarda kendine yer bulacak. Kendine özgü tarayıcı motoru gibi özelliklerle tamamen yeni bir tarayıcı. Ayrıca Project Spartan isimli tarayıcı, Internet Explorer kullanımına bir engel olmayacak, Microsoft ikisini birden sunacak.

windows-10-spartan-tarayici

2. Windows 10 Bildirim Merkezi

Daha öncede bahsettiğimiz gibi Windows 10’un bildirim merkezi ortak olacak. Yani tüm cihazların bildirimleri tek bir ekrandan kontrol edilebilecek. Windows 10 aksiyon merkezi olarak da Türkçeleştirilebilir. Asıl nokta senkronize çalışması.

windows-10-bildirim-merkezi

3. Yeni Ayarlar Menüsü

Arayüz değişikliği ile birlikte Windows 10 çok daha kullanışlı bir Ayarlar menüsüne sahip olacak. İlk etapta basit bir arayüzle kullanıcıları karşılayacak olan bu Ayarlar menüsü siz detaya indikçe karmaşıklaşacak.

windows-10-ayarlar-menusu

4. IMs Yeni Mesajlaşma Servisi

Skype altyapısını kullanarak yeni bir mesajlaşma yazılımına geçiş yapacak olan Microsoft, tüm ürünlerden bu yeni mesajlaşma servisine girişi mümkün kılacak. SMS’ler ile birlikte çalışacak olan IMs, tıpkı iMessage ve Hongouts gibi çalışacak.

windows-10-ims-mesajlasma-uygulamasi

5. Ortak Programlar Artık Mümkün

Windows RT sürümünde ilk ipuçları verilen ortak programlar, Windows 10 ile mümkün olacak. İlk olarka Microsoft Office programları ile başlanacak olan bu değişim daha sonra yazılımların yapımcıları tarafından beğenilirse yaygınlaşacak. Yani artık Windows bilgisayarınızdaki programları Windows 10’lu telefonunuza kurabileceksiniz.

windows-10-ortak-programlar

6. Ofis Yazılımlarına Tam Destek

Windows 10’un mobil versiyonunda ofis yazılımları tamamen desteklenecek. Bilgisayarınızda ofis yazılımlarında yapabildiğiniz her şeyi telefonunuzdan veya tablet bilgisayarınızdan da yapabileceksiniz. Örneğin kablosuz yazdırma seçeneği ekleneceklerden bir tanesi.

windows-10-ofis-yazilimlari

7. Windows 10 için Yeni Outlook

Microsoft’un e-posta servisi Outlook, Windows 10 için yenilecek. Daha kolay ve işlevsel bir arayüze sahip olacak. Windows 10 Outlook sürümü önemli yeniliklerden bir tanesi.

windows-10-mail-uygulamasi-outlook

8. Yeni Takvim Arayüzü

Takvim kısmı da yenileniyor. Tıpkı Metro arayüzde olduğu gibi yenilikçi bir arayüze sahip olacak ve bu özelliği ile iş dünyası tarafından kabul görmeyi bekleyecek. Planlar yapmak, hatırlatıcılar yapmak gibi özellikleri ile iş dünyasına yönelik önemli bir çözüm sunacak.

windows-10-takvim

9. Fotoğraf Uygulaması Değişiyor

Fotoğraf konusunda da iCloud mantığına geçiliyor. Windows 10’lu telefonunuzdan çektiğiniz fotoğraflarınız otomatik olarak Windows 10’lu bilgisayarınız ile eşleşecek ve bilgisayardan yaptığınız değişiklikler, düzenlemeler telefon ile senkronize olacak.

windows-10-fotograf

10. Müzik Paylaşımı Geliyor

Microsoft One Drive altyapısını kullanrak müziklerinizi bilgisayarınız ve akıllı telefonunuz arasında senkronize edebileceksiniz. Telefonunuza indirdiğiniz bir şarkı dosyası aynı zamanda bulut altyapı ile bilgisayarınızda da yer alacak.

windows-10-muzik-paylasimi

11. Arkaplan Desteği

Siyah ve kullanışsız olarak Windows Phone 8 arayüzü tarihe karışıyor ve nihayet arkaplana duvarkağıdı yerleştirebiliyoruz. Metro arayüz kutucukları arasından duvarkağıdımızı görebileceğiz.

windows-10-arkaplan-duvar-kagidi-destegi

12. Cortana Sesli Asistan

Zaten mevcut olan Cortana isimli sesli asistan, Windows 10’da daha da geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Klavyeye entegre ediliyor ve sizin söylediklerinizi yazıya çeviriyor. Aynı zamanda Windows 10’lu bilgisayarlarda da kullanılabiliyor.

windows-10-cortana-sesli-asistan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.