Ana sayfa Bilgisayar Windows XP ve Vista Kullanıcıları Tehlikede!

Windows XP ve Vista Kullanıcıları Tehlikede!

PAYLAŞ
Windows XP ve Vista Kullanıcıları Tehlikede!

Hackerların bu sefer ki hedeflerinde Windows XP ve Vista kullanıcıları var. Desteği kesilen Windows XP ve Vista Kullanıcıları Tehlikede! İşte detaylar.

Microsoft, Nisan ayı itibarıyla işletim sistemi Windows Vista‘ya olan desteğini çekti. Üç yıl önce yine bir Nisan ayında Windows XP‘yi desteklemeyi durdurmuştu. Microsoft tarafından desteğin çekilmesine rağmen hala masaüstü bilgisayarların hala yaklaşık olarak %8‘i Windows Xp kullanıyor. ESET Güvenlik Uzmanı Ondrej Kubovic, %8’lik kısmın neden hala XP kulladığını sorgulayarak güvenlik açıklarına dikkat çekti.

Microsoft’un Windows XP desteğinin sona ermesinin üzerinden üç yıl geçmiş olmasına rağmen XP hala çok canlı ve kullanılmaya devam ediyor. Windows XP kullanıcılarının güvenlik açıklarını kapatamamasına rağmen, dünya genelinde masaüstü kullanıcılarının yaklaşık olarak %8’i Windows XP kullanmaktan vazgeçmiş değil. Ancak bu kullanıcıların haberi olmadığı bir konu var: Windows XP ve Vista Kullanıcıları Tehlikede! son açıklamalara göre bu durum büyük risk taşıyor.

Windows XP ve Vista Kullanıcıları Tehlikede!

Bu yıl 11 Nisan itibarıyla Microsoft tarafından desteği kesilen Windows Vista ise bilgisayarların %1‘inden de az bir kullanıcıya sahip. Windows 8 ve Windows 8.1‘in toplam kullanıcı sayısı ile Windows XP’nin mevcut kullanımı ile neredeyse aynı.

ESET Güvenlik Uzmanı Ondrej Kubovic eski yazılımların (özellikle Windows XP) neden ısrarla kullanıldığını araştırıp bir kaç neden ile raporladı:

1- Bilgisayar üzerinde kurulmuş olan bazı yazılımlar sadece Windows XP sistemi ile çalışıyor. 

Bilgisayar sadece Windows XP ile çalışabilen donanım barındırıyor. Bu durum daha çok ilaç endüstrisi ve bilimsel çalışmalar yapan kurumlarda karşımıza çıkıyor. İşletim sistemi bir nevi gömülü kontrolcü rolü üstleniyor ve böylelikle sistemi yükseltmenin maliyeti oldukça artıyor.

2- Bilgisayar, kullanıcının alışmış olduğu işlemleri gerçekleştiriyor ve kullanıcı bu sistemde kendini rahat hissediyor.

Kullanıcı yeni bir lisans için ücret ödemesi yapmaktan kaçınıyor ve güvenlik açıkları onun için bir önem arz etmiyor.

Kubovic bu tespitleri ile birlikte bazı uyarılarda bulunmayı da ihmal etmiyor. “Uzatılmış desteğin sona ermesinden sonra geçen her yılda güvenlik sorunları artar. Yani XP’yi hava geçirmez bir odada yalıtılmış halde kullanmıyorsanız yeni bir sürüme geçmeyi düşünmelisiniz. Yamalar ve güncellemeler olmayan bilgisayar, zararlı kodlar için açık bir hedef haline gelir. Aynı durum üç yıl önce desteği kalkan ve saldırılara açık hale gelen Windows XP’ye özel birçok uygulama için de geçerli. Bu uygulamalar içinde istisnalarda bulunuyor. Örneğin; Firefox tüm Windows XP ve Windows Vista kullanıcılarını otomatik olarak uzatılmış destek sürümüne taşıyacaklarını açıkladı.”

Kubovic saldırılara açık halde bulunmasını önemsemeyip hala Windows XP kullanmak isteyenler için bir kaç tavsiye vermeyi de unutmadı:

  • Windows XP işletim sistemi için mevcut tüm güncellemeleri yükleyin.
  • Kullandığınız tüm yazılımları XP’ler için desteklenen son sürümüne kadar güncelleyin.
  • Windows XP’leri yalıtılmış bir şekilde çalıştırın.(İnternet bağlantısı olmadan çalıştırmalısınız. (Mümkünse kullanmadığınız durumlarda bağlantıyı kesebilirsiniz.)
  • Güvenilir bir güvenlik yazılımı kullanın.
  • Bilgisayarı kullanan kişi sayısına göre ayrı bir yönetici ve kullanıcı hesabı oluşturun. Sadece kullanıcı hesabı ile oturum açın. (Bu şekilde bilgisayarınıza saldırı durumunda yönetici haklarına sahip olamadıkları için zararı sınırlayabilirsiniz.)
  • Otomatik müzik çalma ve video çalıştırma özelliklerini devre dışı bırakın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.