Ana sayfa Soru - Cevap WordPress Admin Şifremi Unuttum! – Çözüm

WordPress Admin Şifremi Unuttum! – Çözüm

PAYLAŞ

Dünyanın en çok kullanılan CMS sistemi olan WordPress‘i kullanıyorsanız ve yönetici şifrenizi unuttuysanız, sistemden de bir şifre sıfırlama e-postası alamıyorsanız, şifrenizi nasıl sıfırlayabileceğinizi anlatacağız.

Yukarıda anlattığım olay size çok uzak gelebilir. Ancak elbet bir gün başınıza gelebilir. Özellikle çok aktif olmayan sabit sitelerde (şirket siteleri veya artık ilgilenmediğiniz blog sayfaları gibi), sunucu, şifre sıfırlama e-postası gönderemiyorsa bu konuda bir hata alıyorsanız, WordPress paneline girdiğiniz e-posta adresine ulaşamıyorsanız, e-posta adresinize ulaşmanız o an için mümkün değilse veya başka bir kullanıcının şifresini sıfırlamanız gerekiyorsa phpMyAdmin üzerinden, WordPress kullanıcı şifresini sıfırlama yöntemi hayat kurtarıcı olabilir.

Öncelikle yapmanız gereken ilk işlem phpMyAdmin veya benzeri bir veritabanı yöneticisini açmak. Burada WordPress’i oluşturduğunuz veritabanını seçmeniz ve içerisinde tabloları görüntülemeniz gerekmekte.

wordpress-md5-123456-sifre-sifirlama-1

wp_ ile başlayan tablolar arasından wp_users tablosunu seçin. Bu tablo içerisinde WordPress panelinden oluşturduğunuz kullanıcılar yer almaktadır. Burada, parolasını sıfırlamak istediğiniz kullanıcı seçin ve Düzenle deyin.

wordpress-md5-123456-sifre-sifirlama-2

Düzenleme ekranı, seçtiğiniz kullanıcının tüm bilgilerinin listelendiği alandır. Burada user_pass isimli satıra gelin. Orada görmüş olduğunuz kod, şifrenin MD5 şekline kriptolanmış halidir.

wordpress-md5-123456-sifre-sifirlama-3

user_pass karşısında yer alan o kodu silebilirsiniz onunla artık işimiz yok. Sildiğiniz kodun yerine aşağıda verilen kodu girmeniz gerekmektedir ;

Kopyalamanız gereken kod : e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e

Yukarıda yer alan kod 123456 sayısının MD5 haline dönüştürülmüş şeklidir. Bu kodu user_pass satırındaki ilgili yere yapıştırıp, Git yani Kaydet deyin.

İşlemler bu kadar. Artık o unuttuğunuz şifre 123456’ya dönüştü ve giriş yapılabilir hale geldi. İlk fırsatta şifrenizi daha zor bir şifreyle değiştirmenizde fayda var.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.