Ana sayfa İnternet WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Site Nasıl Oluşturulur?

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Site Nasıl Oluşturulur?

PAYLAŞ
Wordpress nedir?

İnternet sitesi yapımına en uygun platformlardan birisi olan WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Site Nasıl Oluşturulur? tüm detaylarıyla..

Şimdiye kadar blog açmak ya da site kurmak istediyseniz muhtemelen WordPress’i duymuşsunuzdur. Tüm internetin % 30’undan fazlasını ayakta tutan WordPress, kolayca web siteleri ve bloglar oluşturmanızı sağlayan ücretsiz bir CMS (Content Management System) yani içerik yönetim sistemidir.

WordPress ile sadece bloglar değil kolaylıkla özelleştirilebilir olduğundan online satış siteleri, haber siteleri, üyelik gerektiren siteler – forumlar, online kurs siteleri ve kurumsal web siteleri de hazırlanabilir.

WordPress İle Blog / Site Nasıl Oluşturulur?

Bir web sitesi sahibi olmak için sitenizin adresi (domain / alan adı), içeriğinin depolanacağı dijital alan (hosting) ve site oluşturucu (CMS) gerekir.

Sitenizin adını belirlerken domain sorgulama araçlarını kullanarak aklınızdan geçen isimlerin önceden tescil ettirilip ettirilmediğini öğrenebilirsiniz. Henüz kaydı yapılmamış ismi bulduğunuzda, hosting paketi satın alma işlemi sırasında alan adınızı tescil ettirebilirsiniz.

Hangi hosting paketinin sitenizin ihtiyaçlarına uygun olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. WordPress, MySQL veritabanı bağlantısı olan bir Linux sunucuda barındırılması gereken PHP program diline dayanan bir yazılımdır. Yani WordPress ile oluşturduğunuz bir blog ya da site için Linux Hosting ya da WordPress Hosting paketleri satın almanız gerekir. Başlangıçta en büyük ve en pahalı paketlere yönelebilr, web siteniz büyüdükçe, gereken sunucu kaynağını hosting paketinizi genişleterek tahsis edebilirsiniz.

wordpress ile blog nasıl oluşturulur?

Domain ve hosting satın alma işlemleri siteniz için gereken teknik temellerdir. Bu işlemleri tamamlamadan WordPress kurulumuna geçemezsiniz; bir arsa ve adrese sahip olmadan bir ev inşa edemeyeceğiniz gibi. Bu aşamaya geldiğinizde ücret ödemeden WordPress’i kurup dakikalar içinde sitenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

WordPress Temaları

WordPress ile web sitenizin tasarımını yapmak oldukça kolaydır çünkü WordPress ücretli ya da ücretsiz farklı konseptlerde seçenekleri bulunan binlerce temaya sahiptir. WordPress temaları önceden hazırlanmış ve dilediğiniz alanlarında değişiklik yapabileceğiniz otel, online mağaza, cafe, kişisel web siteleri gibi şablonlar içerir. Tasarımın her detayı temaya uygun olarak hazırlanmıştır ve size sadece kendi yazılarınızı ve fotoğraflarınızı eklemek kalır.

WordPress Eklentileri

WordPress plugin yani eklenti denen ve web sitenizin işlevselliğini kod yazmanıza gerek kalmadan artırmaya yarayan 50.000’den fazla araca sahiptir. Slider, güvenlik, site taşıma, SEO ve analiz gibi farklı amaçlara hizmet eden çok sayıda WordPress eklentisi bulunur. Örneğin, WooCommerce adlı eklentiyle birkaç dakika içinde ücretsiz olarak online mağaza oluşturabilirsiniz.

Wordpress eklentileri

Önbellek eklentileri ile sitenizi hızlandırabilir, SEO eklentileri ile Google gibi arama motorlarında üst sıralara tırmanabilir, sürükle – bırak site oluşturucu eklentileri ile sitenizin dilediğiniz yerine dilediğiniz ögeyi yerleştirebilirsiniz. “ En iyi WordPress eklentileri ” içeriğimiz ile en çok tercih edilen ve en iyi wp eklentilerine sahip olursunuz!

Çok sayıda eklenti kullanmak sitenizi yavaşlatabilir, bu nedenle sayılarını minimumda tutmanız, en çok ihtiyaç duyduklarınızı yüklemeniz, kullanmadıklarınızı silmeniz önerilir.

Neden WordPress Kullanılmalı?

WordPress piyasadaki site oluşturma yazılımlarının en kolayıdır ama WordPress kullanmak için bundan daha güçlü nedenler de vardır:

  • Açık Kaynaklı bir yazılım olması nedeniyle WordPress’i kurmak, üzerinde değişiklikler yapmak ve geliştirmek ücretsizdir.
  • WordPress siteniz, ihtiyacınıza göre tema ve eklentiler kullanarak özelleştirilebilir. Sitenizin genel görünümünü işletmeniz ya da bloğunuzun amacına göre kolaylıkla değiştirebilir, form, anlık ileti kutusu gibi işlevselliğini artıracak eklentiler yükleyebilirsiniz.
  • WordPress arama motorları için optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmanın en kolay yollarından biridir. Özelleştirilebilir olduğundan, en modern SEO trendlerini kolaylıkla uygulayabilirsiniz.
  • WordPress kurulumu sadece 30,8 MB yer kaplar ve bu yazılımı çalıştırmak için çok fazla sunucu kaynağı gerekmez. SEO ve dönüşüm oranı için çok önemli olan hızlı yüklenen bir web sitesine sahip olmanızı sağlar.
  • WordPress; 7/24 destek sunan bir platform olsa da WordPress kurulumu, temel kullanım, özelleştirme ve bakım gibi konularda destek sunan çok sayıda forumdan oluşan geniş bir gönüllü topluluğuna sahiptir.

    WordPress çok yaygın kullanıldığından, bir sorunla karşılaştığınızda bu forumlarda sizden önce bu sorunu yaşamış birisiyle karşılaşma ve çözüme ulaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Sonuç olarak, WordPress Nedir? sorusunu; daha önce hiç blog açma ya da site kurma deneyimi olmayanların bile kısa sürede hayallerine kavuşmasını sağlayacak, oldukça zengin özelliklere sahip en popüler ücretsiz site oluşturma yazılımı şeklinde cevaplayabiliriz . 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.