Ana sayfa Editörden WordPress Sitenizi Güvende Tutmak İçin İpuçları

WordPress Sitenizi Güvende Tutmak İçin İpuçları

PAYLAŞ
WordPress Sitenizi Güvende Tutmak İçin İpuçları

Bir çok kişinin internet sitesi yaparken çektiği zorluklardan birisini aydınlatıyoruz. İşte WordPress Sitenizi Güvende Tutmak İçin İpuçları ve detaylar

Kullanım kolaylığı, çok yönlülüğü ve geniş işlev yelpazesi WordPress’i dünyanın en popüler web sitesi yazılımı haline getirirken, siber suçlular için de çekici bir hedefe dönüşmesine neden olmuştur. WordPress web siteleri web’in %40’ından fazlasını kapladığından açık ara en çok saldırıya uğrayan CMS WordPress’tir.

Zaman zaman botnet saldırılarında güvenliği ihlal edilmiş WordPress sunucularının kullanıldığı haberlerine rastlanmaktadır. Bunun nedeni, yazılımın bilgisayar korsanları için popüler bir ortam olan bir dizi PHP betiği çalıştırmaya dayanmasıdır. Eklentiler, temalar ve diğer komut dosyaları dahil olmak üzere çok sayıda bileşen, olası tehditleri önlemeyi zorlaştırır. Bunun da ötesinde, birçok WordPress sitesi, eski sürümleri çalıştırdığından güvenlik açıklarının yamasız kalması söz konusu olabilmektedir.

WordPress Sitenizi Güvende Tutmak İçin İpuçları

WordPress sitenizin güvenliğini sağlamak için uygulayabileceğiniz güvenlik önlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • WordPress kullanıcı adınızı ve şifrenizi kırılmasını zorlaştıracak şekilde ayarlayın. Hesabınızda “admin” adını kullanmayın çünkü birçok kaba kuvvet saldırısı çok yaygın olduğu için bu adı kullanarak şifre kırma denemelerini başlatmaktadır. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin. Bu kullanıcıların telefonlarına gelen ek bir sayısal kodu giriş için doldurmasını gerektirir ve yalnızca kaba kuvvet saldırılarını engellemekle kalmaz, bilgisayar korsanlarının çalınan oturum açma bilgilerini kullanarak giriş elde etmesini de önler.

  • WordPress ve PHP’nin en son sürümünü kullanın. WordPress sitelerini savunmasız kılan şeylerden biri, sahiplerinin en son sürümlere güncelleme yapmayı geciktirmesidir. Bir WordPress sitesinin, eski sürümleri çalıştırması güvenlik açıklarının yamasız kalması anlamına gelir. Bu nedenle otomatik güncellemeleri etkinleştirmeniz önerilir.

  • Hosting tercihinizde hız ve makul fiyat kadar çoklu güvenlik katmanlarına sahip ve orijinal lisans kullanımını önemseyen sağlayıcıları tercih edin. Kaçak ve kırılmış lisanslı hosting hizmetleri itibarınız ve veri güvenliğiniz açısından büyük riskler taşır.

  • Saldırı yüzeyinizi artırabileceğinden yüklü eklentilerin ve temaların sayısını azaltın. Devre dışı bırakılan temaları ve eklentileri bekletmeden kaldırın.

  • WordPress sitenizde iletişimleri şifrelemek için hosting sağlayıcınız aracılığıyla SSL/HTTPS erişimini etkinleştirin. SSL sertifikaları, bir ziyaretçinin tarayıcısı ile web siteniz arasında gönderilen tüm verileri şifreler. SSL sertifikanız olduğunda, web siteniz tarayıcının adres çubuğunda asma kilit simgesine sahip olur. Bu, ziyaretçilerin web sitenize olan güvenini artırmada ve SEO’yu iyileştirmede etkilidir.
  • Sitenizin içeriğinin düzenli olarak yedeklerini almak için WordPress’in, XML dosyası oluşturan dışa aktarma işlevini kullanın. Hosting planınıza günlük, haftalık, aylık yedeklemeleri de dahil edebilirsiniz.
  • Yönetici hesaplarının sayısını sınırlayın.
  • Sucuri veya Wordfence gibi bir WordPress güvenlik eklentisi kurun. Eklentinin raporlarını ve güvenlik özelliklerini anlamak için zaman ayırın. Bu tür güvenlik eklentileri, siber saldırıları tespit etmek ve önlemek için sağlam güvenlik duvarı özellikleri sağlar ve kısa bir süre içinde çok fazla giriş denemesi yapan kullanıcıları veya botları engelleyebilir. Ayrıca belirli IP adreslerinden, ülkelerden ve kullanıcı adlarından gelen girişleri de engelleyebilirsiniz.

WordPress web sitenizi korumanıza yardımcı olabilecek çok sayıda ipucu ve kaynağa rastlamak mümkündür. Ancak tüm bu güvenlik önlemleri arasında web sitenizin barındırıldığı sunucunun güvende tutulmasını sağlayan bir WordPress Hosting planına yatırım yapmanız oldukça önemlidir. Bu noktada Turhost’un 2022 yılı için devreye aldığı İzinsiz Girişi Önleme ve Algılama Sistemi, Web Uygulaması Güvenlik Duvarı, Gerçek Zamanlı Antivirüs koruması, Ağ Güvenlik Duvarı ve Yama Yönetimi bileşenlerden oluşan Imunify360 gibi güvenlik katmanlarına sahip WordPress Hosting planlarını incelemenizi tavsiye ederiz. Turhost’un hız odaklı WordPress Hosting paketleri, WordPress sitenizi bilgisayar korsanlarından ve botlardan korumak için sunucunuzu sürekli olarak izleyen gelişmiş bir dizi güvenlik özelliğine sahiptir.

2022 Linux ve WordPress Hosting yapılandırmalarında; Cloudlinux 8 pro işletim sisteminden Imunify360 güvenlik platformuna kadar çok sayıda özel teknolojiye yer veren Turhost, sunucu ortamları için orijinal yazılımlar kullanmaktadır.

Ayrıca Turhost, tüm hosting paketleri için NVME SSD’yi bir seçenek değil, varsayılan bir özellik olarak sunmaktadır.

WordPress sitenizin güvende tutmak için sıraladığımız önerilere ek olarak dilerseniz sitenizin kodlamasında değişiklik yapmayı içeren ipuçlarını da araştırabilirsiniz. Ancak kodlama deneyimi olmayanlar için, yukarıdaki önlemlerin uygulanması oldukça kolaydır ve saldırıları uzak tutmada etkili oldukları bilinmektedir.

Özetle pazardaki hakimiyeti nedeniyle istismarlar için popüler bir hedef olan WordPress’i CMS olarak kullananların sunucudan oturum açma şifresine kadar tüm giriş noktalarını güçlendirmeleri ve güvenlik önlemlerini geciktirmeden uygulamaları önerilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.