Ana sayfa Soru - Cevap Yandex Metrica Nedir? Metrica Ne İşe Yarar?

Yandex Metrica Nedir? Metrica Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Web sitesi sahiplerinin sitelerine giren ziyaretçi sayısını belirlemek için kullanabileceği Yandex Metrica servisi ne işe yarar derseniz artık öğrendiniz. “Yandex Metrica nedir?” diyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Cevabı yazımızda. Metrica, Yandex arama motorunun sunduğu, Google Analytics’le eşdeğer kategoride olan, temel olarak “ziyaretçi sayacı” olarak nitelendirilebilecek bir araçtır.

Metrica sayesinde sitenizin ziyaret edilme oranını, kaç kişinin sitenize girdiğini ve ziyaretçilerle ilgili diğer verileri ölçebilirsiniz. Metrica aracına sitenizi kayıt ettirdikten sonra size bir kod verilir ve bunu sayfanıza yerleştirmeniz gerekir. Bir onay sürecinin ardından Metrica uygulaması sitenizde aktif hâle gelir. Metrica’daki ziyaretçi raporları her 30 saniyede bir güncellenir. Yani gördüğünüz gibi Google Analytics servisi ile oldukça benzer özellikleri var. Ve tabii ki Yandex Metrica da ücretsiz olarak hizmet veriyor.

Yandex Metrica içerisinde, Google Analytics’in sunmadığı pek bir şey yok ancak daha farklı ve çeşitli grafiklere yer veriyor. Dolayısıyla ziyaretçi sayınızı nasıl görmek istiyorsanız o grafikten bakabilirsiniz. Kendi tecrübelerime dayanarak, Yandex Metica‘nın Google Analytics’ten yaklaşık yüzde 5 daha az saydığını gördüm.

İlginizi çekebilir : Google Analytics Nedir? Analytics Ne İşe Yarar?

metrica-ne-ise-yarar

Metrica ile sadece ziyaretçi sayısını ölçmekle kalmazsınız, aynı zamanda bu kişilerin sayfanıza ne sıklıkla, hangi saatlerde girdiğini görür ve bölgeleri, ülkeleri, cinsiyet ve yaşları gibi bilgileri de elde edersiniz. Ayrıca sayfanızda ne çeşit hareketlerde bulunduklarını da izlersiniz. Örneğin, ziyaretçiler sitenizde video mu izliyor, anket mi dolduruyor yoksa bağlantılara mı tıklıyor?

Bu aracı kullananlar Mozilla Firefox ve Google Chrome gibi web tarayıcıları için Metrica’nın eklentisini de yükleyerek daha pratik biçimde kullanabilirler. Ancak Android tarafında bir uygulamasının olmaması üzücü yani Yandex Metrica‘daki detayları akıllı telefonumuzdan görmek için illaki internet sitenize girmeniz gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.