Ana sayfa Otomobil Yavru Vatan’dan “Günsel Model 1” ilk Yerli Otomobil!

Yavru Vatan’dan “Günsel Model 1” ilk Yerli Otomobil!

PAYLAŞ
Yavru Vatan’dan “Günsel Model 1” ilk Yerli Otomobil!

Ülkemiz de otomobil sektöründe ciddi gelişmeler yaşanırken bir haber de KKTC’den geldi. Yavru Vatan’dan “Günsel Model 1” ilk Yerli Otomobil!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünya da bilinen Üniversitelerinden, Yakın Doğu Üniversitesi bu zamana kadar bir çok proje ile karşımıza çıktı. Projelerin bir çoğu dünya çapında bilindik hale gelirken bir çok proje genelde yerli yapım olarak sunuldu. Üniversite de bulunan inovasyon merkezi ve otomotiv mühendisliği bölümü uzun bir süredir projesi devam eden ilk yerli otomobili bugün tanıttı.

Son zamanlarda ülkemizde otomotiv alanında ciddi derecede çalışmalar yapılıyor. Yerli otomobil projelerimiz devam ederken bizleri sevindirecek bir haber de Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden geldi. Yavru Vatan’ın ilk yerli Otomobili Günsel Model 1 Tanıtıldı! Yakın doğu üniversitesinin yürüttüğü proje de sona gelindi.

Yavru Vatan’dan “Günsel Model 1” ilk Yerli Otomobil!

Yakın doğu üniversitesi inovasyon merkezi ve otomotiv mühendisliği bölüm öğrencileri tarafından uzun süren Ar-ge çalışmaları sonrasında ilk yerli otomobil olarak tanıtılan Günsel Model 1 hem tasarımı hem de elektrikli olmasıyla dikkat çekiyor. Geliştirici ekibinin arkasında üniversitenin kurucu rektörü Dr. Suat Günsel yer alıyor. Zaten aracın ismi de Kurucu Rektör’den gelmekte.

ff ff2

Araç 100 km hıza 8 saniyede ulaşan otomobilin elektrikli aküleri tam şarj olduğunda 350 Km’e kadar gidebiliyor. 4 Kişi kapasiteli araç elektrikli olmasının avantajını kullanıyor ve sessizliğe sür sloganıyla yola çıkıyor. Alüminyum şasi ve kompozit gövdenin kullanıldığı elektrikli araç, 0-100 km hızlanmasını 8 saniyede gerçekleştirebiliyor. Ayrıca aracın 0 emisyonlu olması da oldukça önemli bir özellik. Gelecek için 0 emisyon’a dikkat çekiliyor. Merak edenler için Günsel Model 1 için bir de tanıtım videosu hazırlanmış;

Günsel Model 1 Aracının Özellikleri ;

Aracın teknik özelliklerini de merak edenler olabilir. Bu yüzden Yakın Doğu üniversitesinin AR-GE çalışmaları sonrasında yapımı tamamlanan aracın bir videosu daha var. İlk video da aracın biraz daha dış özellikleri tanıtılırken bir diğer video da ise Günsel Model 1 Teknik özelliklerine dair detaylara yer verilmiş ;

500 bin Km’den sonra pil verimliliğini koruyabiliyor. Piller de 500 km sonrasında hala %90’lara kadar verimlilik sağlanabiliyor. Ne zaman üretime gireceği ve yavru vatan yollarında sürüleceği konusunda henüz net tarih yok. Ancak Yakın Doğu Üniversitesi’nin yaptığı açıklamalara bakılırsa kısa bir süre sonra yollarda görebileceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.