Ana sayfa Uzay Yeni Keşfedilen Galaksinin Adı Burçin Oldu!

Yeni Keşfedilen Galaksinin Adı Burçin Oldu!

PAYLAŞ
Yeni Keşfedilen Galaksinin Adı Burçin Oldu

Uzun süredir bir araştırmanın içerisinde yer alan Burçin Mutlu Pakdil, araştırmalarını bitirdi, Yeni Keşfedilen Galaksinin Adı Burçin Oldu! İşte detaylar.

ABD’de doktora öğrenciliğini devam ettiren Burçin Mutlu Pakdil, yeni bir galaksi keşfetti. Ülkemizi gururlandıran bir başarıya ulaşan Burçin, keşfettiği galaksi hakkında şaşırtan bilgilere ulaştı. Ayrıca daha sonrasında yapılan keşfe ödül olarak galaksinin adı Burçin’in Galaksisi yani “Burcin’s Galaxy” şeklinde verildi.

Doktora öğrencisi olan Burçin Pakdil, benzerine az rastlanan çift halkalı galaksinin izini keşfetti. Minnesota Duluth Üniversitesinden anstronomların keşfi sonrasında ise PGC 1000714 isimli galaksi keşfedildi. Araştırmacılar ile ortak çalışmalar yürüten Burçin, eliptik yapıda olması ile dikkat çeken ve iki halkalı galaksinin keşfine yardımcı oldu.

Yeni Keşfedilen Galaksinin Adı Burçin Oldu!

Alışılmadık bir yapıda olması, galaksilerin nasıl oluştuğuna dair ipuçları veriyor. Galaksilerin zamanla evrimleştiğine örnek olabilecek bu galaksi, bilime ışık tutacak. Astronomların yaptığı araştırmalar, henüz halka galaksilerin nasıl oluştuğuna dair bilgi vermiyor. Ancak araştırmaların devam etmesi ile beraber büyük ipuçlarına ulaşılabilecek.

Keşfedilen galaksinin yapısının gösterildiği, halkasının yakınlaştırılmış hali.

Uzun süren çalışmalar sonrasında Monthly Notices of the Royal Astronomical Society isimli bir dergide çalışma detaylıca anlatıldı. Derginin baş yazarlarından olan Burçin Mutlu Pakdil, araştırmasını bilim dünyasına aktardı.

Daha öncesinde örneklerini gördüğümüz galaksiye isim verme olayı, bu keşif sonrasında da yapıldı. Yeni keşfedilen galaksiye Burçin adı verilirken, bilim dünyası ABD’de doktora öğrencisi olan Burçin Akdil’i konuşmaya başladı.

Türkiye’nin gururu olan Burçin Pakdil, araştırmalarını yukarıda detaylı bir şekilde anlatmış durumda. Elinde yer alan fotoğraflar ise galaksinin daha öncekilere göre oldukça farklı olduğunun kanıtları. Tebrikler Burçin Pakdil!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.