Ana sayfa Drone Yerçekimsiz Ortamda Kendi Kendine Uçabilen Drone Üretildi!

Yerçekimsiz Ortamda Kendi Kendine Uçabilen Drone Üretildi!

PAYLAŞ
Yerçekimsiz Ortamda Kendi Kendine Uçabilen Drone

Droneların gündelik kullanımı sonrasında şimdi de uzayda kullanımı başlıyor! Yerçekimsiz Ortamda Kendi Kendine Uçabilen Drone Üretildi!

Avrupa uzay ajansı tarafından geliştirilen Drone, yer çekimsiz ortamda uçabilir. Uzay drone’u olarak bilinen ve bu anlamda 1 aydır testleri devam eden Drone’da nihayet sona gelindi. Drone’ların gündelik hayatımızdaki kullanım alanlarını biliyoruz. Özellikle de son 1 yıldır neredeyse her sektör de karşımıza çıkabilir oldular.

Pizza dağıtımı, kargo dağıtımı yapan droneları görmüştük. Bu sefer karşımıza çıkan Drone Uluslararası Uzay İstasyonu’da kullanılmaya başlandı. Yapay zeka kullanılarak geliştirilen Drone, uzay da kaybolmadan gittiği yere kendisi dönebiliyor.

Yerçekimsiz Ortamda Kendi Kendine Uçabilen Drone!

Drone’un en büyük özelliği tek bir kamera kullanarak gittiği yerleri hafızasına atıyor  ve bunun dahilinde hafızasından tekrar o bölgeye gidebiliyor. Uzay araştırmalarında yaygın olarak kullanılmayan yapay zekaya mekanik öğretme metodu Drone’da kullanılmış. Bu zamana kadar neredeyse hiç kullanılmayan yöntem bu sayede ilk olmayı başarmış durumda.

Mekanik öğrenme sayesinde, 2 kamerayla yaptığı uçuşlarda bir kamera ile uçuş yaparken nesnelere çarpma ulaşılığı azalıyor. Bir kamera nesnelerin yerlerini takip edebiliyorken diğer kamera ise mesafeleri kaydediyor. Böylelikle çarpma olasılığı, kaybolma olasılığı da bir hayli düşük oluyor. Avrupa Uzay Ajansının 5 yıldır çalıştığı proje, şu anda kullanılabilir durumda.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.