Ana sayfa İnternet Yerli Arama Motoru Kültür ve Değerlerimize Uygun Olacak

Yerli Arama Motoru Kültür ve Değerlerimize Uygun Olacak

PAYLAŞ
Yerli Arama Motoru Kültür ve Değerlerimize Uygun Olacak

Merak edilen yerli arama motoruna dair yeni bir detaya daha yer verildi. Bakan: Yerli Arama Motoru Kültür ve Değerlerimize Uygun Olacak dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan geçtiğimiz günlerde yerli arama motoruna ilişkin önemli açıklamalar yapmıştı. Yerli arama motoruna ilişkin çalışmaların başladığını ileten Bakan, geçtiğimiz gün NTV’de canlı yayında katıldığı bir programda yerli arama motoruna ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Ahmet Arslan, canlı yayında yaptığı açıklamada “Arama motorumuz, kültürümüze ve değerlerimize uygun sonuçlar verecek” dedi. Bu açıklama sonrasında sosyal medya da konu fazlasıyla tartışılırken, aynı zamanda yerli elektronik posta sistemine ilişkin açıklama da  yapıldı. Bakan, Türkiye’nin yerli bir e-posta sistemine sahip olacağını ve ilerleyen zamanlarda bununla ilgili çalışmaların yapılacağını da belirtti.

Yerli Arama Motoru Kültür ve Değerlerimize Uygun Olacak

E-posta hizmeti veren sunucular Türkiye’de yer alacakken, veriler ise Türkiye’deki veri merkezlerinde saklanacak dedi. Konu ile ilgili daha fazla detay verilmezken, merak edilen bazı sorular ise yine cevapsız kaldı.

Yerli arama motorunun nasıl bir tasarıma, nasıl bir çalışma sistemine sahip olacağına dair detay yok. Ayrıca sosyal medya da en çok merak edilen sorulardan, arama sonuçları dışında hizmetleri olacak mı? sorusu da yanıtsız kaldı.

Bu konu ile ilgili açıklamalar yapılmadı. Ancak görülen o ki, bakanlık yerli arama motoru ile ilgili çalışmalarını hızlı bir şekilde yürütüyor. Bu çalışmalar ne zaman sonlanır, Yerli arama motorunun ismi ne olur? soruları şimdilik bilinmiyor. Rusya’nın Yandex atağı sonrasında Türkiye’nin yerli arama motoru, kuruluşu itibari ile ses getirecek mi? hep beraber göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.