Ana sayfa Sektörden Yerli Geliştirici Kartı Bilims Poyraz Duyuruldu!

Yerli Geliştirici Kartı Bilims Poyraz Duyuruldu!

PAYLAŞ

Geliştirici kartları son yıllarda iyice popülerleşti. Tüm dünyada Raspberry Pi ile yaygınlaşan geliştirici kartlarına ülkemizden bir rakip geldi. Bilims LTD. tarafından lanse edilen Poyraz isimli yerli geliştirici kartımız, piyasadaki en hızlı geliştirici kartı.

İzmir merkezli Bilims LTD. tarafından duyurulan Poyraz V1, şimdiye kadar piyasaya çıkarılan en güçlü geliştiri kartı. Raspberry Pi, Intel Galileo, BeagleBone gibi rakiplerinden daha yüksek performanslı bir donanım sunan Poyraz, aynı zamanda Pardus işletim sistemiyle de uyumlu. Yani buradan yola çıkarak Linux dağıtımları için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Poyraz V1 aynı zamanda Android’i çalıştırmak için de uygun.

Henüz ön talep sürecinde olan Bilims Poyraz V1, 5V DC ile çalışıyor. HDMI portu, 3.5 mm kulaklık portu, 2 adet USB portu, 1 adet OTG destekli port, dahili mikrofon, kızılötesi, 10/100 Ethernet portu ve 52 pinli bağlantı soketi ile oldukça zengin genişleme yuvalarına sahip.

bilims-ltd-poyraz-v1-gelistirici-karti-2

Bilims Poyraz‘ın içerisinde 4 çekirdekli Exynos işlemci yer alıyor. Bu işlemcinin frekans hızı 1.5 GHz olarak belirtilmiş. Bellek tarafında ise 1 GB DDR3 belleği görüyoruz. Poyraz’ın içerisinde 8 GB dahili depolama alanı bulunuyor ayrıca microSD kart yuvası ile bu hafıza artırılabiliyor.

Pardus’un kurumsal versiyonunu başarıyla çalıştıran Poyraz, böylelikle Linux uyumluluğunu göstermiş oluyor. Ubuntu ve Debian gibi diğer popüler Linux dağıtımlarını çalıştırmaması için bir sebep görünmüyor. Bilims LTD. henüz Poyraz V1’in fiyatını açıklamadı.

bilims-ltd-poyraz-v1-gelistirici-karti-karsilastirma

Firma henüz Beta testlerine devam ettiğini Facebook sayfaları üzerinden duyurdu. Talepler için “info@bilims.com” e-posta adresine taleplerinizi bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.