Ana sayfa İnternet YouTube Artık 60fps Video Desteği Sunuyor

YouTube Artık 60fps Video Desteği Sunuyor

PAYLAŞ

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, video formatını güncelledi. Şimdiye kadar sadece 30 kare / saniye hızında video gösterimi gerçekleştiren servis, artık 60 fps desteği sağlayacak. Geçtiğimiz aylarda 4K çözünürlüğe destek vermeye başlayan servis, yeniliklere ara vermiyor.

Ülkemizde son yıllarda son derece aktif şekilde kullanılan YouTube, 1080p çözünürlükte 60 fps hıza desteği yanı sıra aynı zamanda 720p yani HD çözünürlükte de 60fps desteği sağlıyor. Yayınlanan örnek videoda bu fark açık şekilde hissediliyor.

Standart bir manzara veya röportaj gibi nispeten daha durağan içerikler için uygun olan 30 fps hız, oyun videoları gibi hareketin hızlı olduğu içeriklerde yetersiz kalıyordu. Sürekli olarak atlama hissi veren saniyede 30 karelik hızın aksine 60 fps, günümüz koşullarına çok daha uygun.

Sadece oyun videoları olarak da düşünmemek gerek aslında. Çünkü günümüzde 60 fps hızında çekim yapabilen kameralarda artık oldukça yaygınlaşmış durumda. Çoğu üst seviye akıllı telefon, GoPro’nun yeni kameraları da 60fps hızında video çekimi gerçekleştirebiliyor.

60fps video örneğini aşağıdan izleyebilirsiniz ;

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.