Ana sayfa Editörden Yurt Dışı Alışverişlerinde Gümrük Sınırı 150 Euro Oluyor!

Yurt Dışı Alışverişlerinde Gümrük Sınırı 150 Euro Oluyor!

PAYLAŞ
Yurt Dışı Alışverişlerinde Gümrük Sınırı 150 Euro Oluyor!

Bu zamana kadar 75 Euro olarak karşımıza çıkan sınıra güncelleme gelirse eğer, Yurt Dışı Alışverişlerinde Gümrük Sınırı 150 Euro Oluyor!

Yurt dışından alışveriş yapanların yüzünü güldürecek bir haber Gümrük Kanun Taslağını yayınlayan Gümrük ve Ticaret bakanlığından geldi. Yurtdışından alışveriş yapıyor ve ürünlerin gümrüğe takılmasından yakınıyorsanız, bu haberimiz sizinde yüzünüzü güldürecek. Bu zamana kadar yurt dışı alışverişlerinde karşımıza çıkan en büyük engel, yurtdışından getirilen bir eşyanın değerinin 75 Euro’dan fazla olmamasıydı. 75 Euro sınırına takılan ürünler gümrüğe takılıyordu. Böylelikle gümrük vergisi ödeyerek ürünü ülkemize getirebiliyorduk.

75 Euro altında kalan ürünler ise vergi ödemeden kapımıza kadar geliyordu. Merakla beklenen haber Gümrük Kanun Taslağı ile verilebilir. Yurtdışı alışverişlerinin arttığı şu günler de Gümrük ve Ticaret bakanlığı gümrük sisteminde düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemelere göre bu zamana kadar 75 Euro olarak karşımıza çıkan gümrük sınırı, 2 katına çıkartılarak 150 Euro’ya arttırıldı. Ancak şu an için taslak olarak karşımıza çıkıyor.

Yurt Dışı Alışverişlerinde Gümrük Sınırı 150 Euro Oluyor!

Kısacası yurt dışından ürün satın aldığınız da 75 Euro’dan fazla olan ürünlerde vergi ödüyorken, bu tasarının kabul olması sonrasında 150 Euro’yu geçen ürünlerde vergi ödenecek. Kamuoyuna sunulan tasarı, 9 Aralık 2016 Cuma gününe kadar yorumlara açık bir şekilde tartışılacak. Meclis’den gerekli görüşlerin almasının ardından Cumhurbaşkanının onayına gönderilecek. Onayların verilmesi sonrasında da Resmi gazete de karşımıza çıkacak.

Bu zamana kadar yurt dışından ürün getirten ülkeler arasında hep yukarıda olduk. Ancak bir çok kampanya gününde gümrükten doları ürün getirtmek sıkıntılı olabiliyordu. Taslağın onaylanması sonrasında 150 Euro’luk sınır ile beraber daha fazla ürünü getirtmek mümkün olabilecek. Şu an taslak olan bu öneri, ileride onaylanırsa, muhtemelen 2017 yılından sonra gümrük sınırı 150 Euro olarak güncellenecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.