Ana sayfa Sektörden Yurt dışı Alışverişlerinde Gümrük Sınırı 30 Euro’ya İndirildi!

Yurt dışı Alışverişlerinde Gümrük Sınırı 30 Euro’ya İndirildi!

PAYLAŞ
Yurt dışı Alışverişlerinde Gümrük Sınırı 30 Euro'ya İndirildi

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen yeni düzenlemeler ile beraber Yurt dışı Alışverişlerinde Gümrük Sınırı 30 Euro’ya İndirildi! İşte detaylar.

Geçtiğimiz haftalarda yurtdışından yapılan alışverişler konusunda vergilere dair detaylı çalışmalar yapıldığını sizlere şuradaki haberimizde duyurmuştuk. Bu haberimiz ile beraber sizlere gümrüksüz alışveriş limitinin 150 Euro’ya çıkartılacağını belirtmiştik. Ki beklenen de buydu zaten. Bakanlık tarafından belirtilenlere göre 75 Euro bedellere kadar olan alışverişlerin, 150 Euro’ya çıkartılacağı söylentileri yayınlanmıştı.

Bu sevindirici haber, ortaya çıkan gerçekler sonrasında hevesimizi kursağımız da bıraktı. Örneğin, Amazon veya Aliexpress gibi yurt dışı alışveriş sitelerinde birşeyler satın aldığımız da 75 Euro altındaki ürünlere gümrük ödemesi yapmıyorduk. Bu ürünler gümrük ücreti olmayan kapımıza kadar geliyordu. Ancak yeni mevzuata göre, gümrük sınırı 75 Euro’dan düşürülerek 30 Euro olarak belirtildi.

Yurt dışı Alışverişlerinde Gümrük Sınırı 30 Euro’ya İndirildi!

Yeni yıla girmemize az kala, özellikle de yurt dışından alışveriş yapanlar bakanlıktan haber bekliyordu. Her ne kadar sürpriz bir açıklama beklemiş olsak da, bakanlık tam tersi bir karar ile karşımıza çıktı. Bu karar ile beraber, Türkiye’de e-ticaret sektörünün gelişmesine katkı sağlanılması düşünülüyor. Türkiye’nin elektronik ticarette yükselişe geçtiğini belirten Bakan, gümrüksüz alışverişlerin haksız rekabete yol açtığını belirtti. Haksız rekabeti önlemek adına gümrüksüz alışveriş sınırını 75 Euro’dan 30 Euro’ya çektiklerini belirttiler.

Amazon’un Türkiye’deki kullanıcılarına hitap etmesi adına açtığı amazon.de‘nin satışlarının artacağı düşünülüyordu. Ancak bu karar sonrasında muhtemelen satışlar olumsuz etkilenecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.