Ana sayfa Sektörden Zalman’dan Şaşırtıcı İflas

Zalman’dan Şaşırtıcı İflas

PAYLAŞ

Bilgisayar sektöründe kasa, soğutucu ve güç kaynağı gibi önemli parçaları üretmesiyle bilinen Zalman şirketi büyük bir ekonomik krizin eşiğinde bulunuyor. İflas sürecine giren Güney Koreli şirketin bu durumu teknoloji dünyasında oldukça şaşırtıcı bir haber olarak değerlendirildi.

Seul Bölge Mahkemesi’ne müracaat eden ve iflas koruma kanunundan yararlanmak isteyen Güney Koreli şirket, bilgisayar parçaları üretme konusunda oldukça üst düzey bir firma olarak gösteriliyordu. Geçen sene 1.16 milyar dolar gelirle dikkat çeken Zalman, istikrarlı büyüyen bir işletme olarak gösterilmişti. Ancak durumun tam olarak öyle olmadığı anlaşıldı. Güney Kore medyasına sızan haberlere göre şirketin vergi kaçakçılığı yaptığı iddia edildi. Bu durumu ihracat raporlarını şişirerek yapan ve yetkili makamları yanıltan Zalman, 2.9 milyar dolar vergi kaçırmakla suçlanıyor.

RESERATOR-1-V2_01_b(0)

Güney Kore Endüstri Bankası’na ödenmeyen 458 milyon dolarlık borç, şirketin sonu haline geldi. Bunun devamında tasfiye kararı alan şirketin ekonomik kriz içerisinde olduğu ve vergi kaçakçılığı faaliyetlerinde bulunduğu anlaşıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.